Poniżej zamieszczamy film prezentowany podczas narad,
30 sierpnia 2024
Zaproszenie do udziału w wykładzie Wspieranie uzdolnień uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół i placówek województwa lubuskiego,
zgodnie z harmonogramem działań w Programie Lubuskiego Kuratora Oświaty Spełniaj marzenia – sięgaj gwiazd zapraszamy do udziału w wykładzie dr Urszuli Gembary, psychologa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz starszego wykładowcy Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. Wspieranie uzdolnień uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Wydarzenie dedykowane jest w szczególności dyrektorom szkół i placówek kształcenia specjalnego, jednakże z uwagi na podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym,
30 sierpnia 2024
Plan nadzoru pedagogicznego Lubuskiego Kuratora Oświaty na rok szkolny 2024/2025
Zgodnie z § 20 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2023 r. poz. 15), Lubuski Kurator Oświaty podaje do publicznej wiadomości plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2024/2025.
18 sierpnia 2024
Informacja Lubuskiego Kuratora Oświaty dotycząca zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w roku szkolnym 2024/2025.
Szanowni Dyrektorzy lubuskich szkół i placówek,
drodzy Nauczyciele,
Rodzice oraz Uczennice i Uczniowie! Zmiany wprowadzone w podstawach programowych od roku szkolnego 2024/25 nie pociągają za sobą konieczności zmiany podręczników. Zatem wymaganie zakupu podręczników wydanych w 2024 roku jest bezzasadne i często generuje niepotrzebne koszty.
Zmiany podstaw programowych polegają jedynie na ich „odchudzeniu”, a wszelkie zapisy typu „edycja 2024”, „nowe wydanie” itp. są jedynie zabiegiem marketingowym.
Dbajmy o dobro uczniów i rodziców,
drodzy Nauczyciele,
Rodzice oraz Uczennice i Uczniowie! Zmiany wprowadzone w podstawach programowych od roku szkolnego 2024/25 nie pociągają za sobą konieczności zmiany podręczników. Zatem wymaganie zakupu podręczników wydanych w 2024 roku jest bezzasadne i często generuje niepotrzebne koszty.
Zmiany podstaw programowych polegają jedynie na ich „odchudzeniu”, a wszelkie zapisy typu „edycja 2024”, „nowe wydanie” itp. są jedynie zabiegiem marketingowym.
Dbajmy o dobro uczniów i rodziców,
8 sierpnia 2024
Program Lubuskiego Kuratora Oświaty „Mediacje są OK” – zapraszamy do udziału w Programie
„Mediacje stwarzają pewną kulturę komunikacji w szkole, kulturę dialogu – ludzie zaczynają dostrzegać, że można dojść do porozumienia i że warto w ogóle rozmawiać”.
Natalia Boszczyk „Dobre relacje w szkole”
Jednym z najważniejszych zadań Lubuskiego Kuratora Oświaty jest sprawowanie nadzoru pedagogicznego nad szkołami w województwie lubuskim, w tym wspieranie dyrektorów w realizacji zadań wychowawczych oraz tworzeniu przyjaznego i bezpiecznego środowiska edukacyjnego. Szkoły powinny kształtować kompetencje przyszłości,
6 września 2024
Centralny Rejestr Orzeczeń Dyscyplinarnych (CROD)
Zgodnie z art. 85y ust. 1a pkt 1 i 2 ustawy Karta Nauczyciela w przypadku zatrudnienia nauczyciela obowiązkiem dyrektora szkoły lub przedszkola jest sprawdzenie za pomocą wyszukiwarki na stronie strefasio.men.gov.pl w zakładce „CROD” (wyłącznie na login i hasło dyrektora szkoły) numeru PESEL nauczyciela.
Ważne! Informacja z rejestru jest aktualna tylko w dniu jej wydania lub wygenerowania z bazy numerów PESEL CROD, dlatego dyrektor szkoły/przedszkola generuje ww. informację w dniu podpisania z nauczycielem umowy o pracę (dokument przechowuje w teczce osobowej nauczyciela).
6 września 2024
Program Lubuskiego Kuratora Oświaty „Rozwiń skrzydła” – zapraszamy do udziału w Programie
ZACHĘCAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W PROGRAMIE. TERMIN OPRACOWANIA SZKOLNYCH PROGRAMÓW WSPIERANIA ZDOLNOŚCI I TALENTÓW UCZNIÓW MIJA 15 WRZEŚNIA 2024 R.
Celem głównym Programu jest prowadzenie zaplanowanych działań zmierzających do zidentyfikowania i rozwoju różnorodnych uzdolnień i zainteresowań uczniów, nie tylko tych związanych z nauczanymi w szkole przedmiotami. Program ma wspierać uczniów, którzy przejawiają zainteresowania z różnych dziedzin, również tych, z którymi ich rówieśnicy nie mają okazji spotkać się w szkole bądź poza nią.
5 września 2024
Narodowe Czytanie 2024
Już w najbliższą sobotę, 7 września odbędzie się 13. edycja Narodowego Czytania.
W tym roku w ramach akcji czytać będziemy arcydramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego.
W tym roku w ramach akcji czytać będziemy arcydramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego.
5 września 2024
Międzynarodowa Konferencję Naukowo-Metodyczną Langskills pt. Uczenie się języków obcych przez osoby nie(do)słyszące
Komitet Organizacyjny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza badaczy, lektorów i nauczycieli języków obcych oraz studentów i uczniów nie(do)słyszących na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Metodyczną Langskills pt. Uczenie się języków obcych przez osoby nie(do)słyszące, która odbędzie się w wersji hybrydowej w dniach 25-26 września 2024 r.
5 września 2024
V Konkurs Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”
Konkurs organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego — propagowania idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.
5 września 2024
IV edycja programu dla przedszkoli „Mali Wielcy Odkrywcy”
Już 9 września br. rozpocznie się rejestracja do IV edycji programu dla przedszkoli „Mali Wielcy Odkrywcy”, opartego na idei nauki przez doświadczenie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Edukacji Barbara Nowacka.
Program, oparty na idei nauki przez doświadczenie, ma na celu rozbudzenie wśród najmłodszych ciekawości świata oraz pasji do nauki poprzez angażujące i interaktywne zajęcia. Przedszkola, które zgłoszą się do programu, otrzymają scenariusze zajęć i wyjaśnienia badanych procesów bogate w ciekawe tematy i inspirujące doświadczenia.
5 września 2024
Zaproszenie do udziału w konferencji pn. Neuroróżnorodność na rynku pracy i w edukacji przez całe życie w województwie lubuskim
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele,
zachęcamy do udziału w konferencji pn. Neuroróżnorodność na rynku pracy i w edukacji przez całe życie w województwie lubuskim.
4 września 2024
Ogólnopolski Konkurs Chemiczny im. Marii Skłodowskiej-Curie
II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuski Kurator Oświaty są organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych wszystkich typów. Dopuszczalny jest udział w Konkursie uczniów szkół podstawowych, wykazujących szczególne zainteresowanie chemią. Konkurs objęty został patronatem Wojewody Lubuskiego oraz Marszałka Województwa Lubuskiego.
4 września 2024
Szkolenie dla nauczycieli przygotowujących dzieci do uzyskania karty rowerowej
Szanowni Państwo Dyrektorzy szkół podstawowych,
edukacja uczniów w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest kluczowa. Uczniowie powinni być nauczani o uprawnieniach do prowadzenia pojazdów, obowiązkowym wyposażeniu roweru, takim jak światła i hamulce, oraz o zasadach ruchu drogowego.
Procedura uzyskiwania karty rowerowej powinna być czytelna dla każdego ucznia, co może ułatwić wprowadzenie szkolnego regulaminu wydawania kart.
4 września 2024
Procedura wyrażania zgody na zatrudnienie nauczycieli emerytów (art. 10 ust. 10a i art. 10a ust. 1a ustawy – Karta Nauczyciela)
Szanowni dyrektorzy, prosimy o zapoznanie się z procedurą wyrażania zgody na zatrudnienie nauczycieli emerytów, o których mowa w art. 10 ust. 10a i art. 10a ust. 1a ustawy – Karty Nauczyciela.