Tytuł tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży to Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.
Temat XXIII sesji SDiM nawiązuje do uchwalonej przez Sejm RP w 2016 roku ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U.2016 poz. 744). Na podstawie jej przepisów obowiązkiem władz samorządowych jest wyeliminowanie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny albo ten ustrój propagujące.
W ramach realizacji zadania rekrutacyjnego uczniowie będą musieli odnaleźć w ich najbliższym otoczeniu miejsce, którego nazwa powinna zostać zmieniona zgodnie z przepisami ustawy. Ich zadaniem będzie także zaproponowanie nowej nazwy odwołującej się do pamięci o bohaterze lokalnym. Natomiast jeżeli takiego miejsca nie ma, będą musieli odszukać takie, które nie ma jeszcze nazwy i zaproponować nową. Do uczestników rekrutacji należy decyzja czy ma to być miejsce wymagające zmiany czy takie, które nie ma bohatera. Uczniowie będą musieli je opisać, wskazać postać nowego patrona oraz jego zasługi dla społeczności lokalnej. Konieczne będzie także przygotowanie dokumentacji multimedialnej – filmowej oraz fotograficznej – z przeprowadzonego projektu. Autorzy podsumowując swoje działania wskażą, co jeszcze można zrobić, aby upowszechnić postać wybranego przez nich bohatera. W celu wprowadzenia w życie zaproponowanych przez siebie zmian zadaniem uczestników będzie nawiązanie kontaktu z przedstawicielami władz samorządowych.
Rekrutacja do udziału w projekcie potrwa do 11 kwietnia, a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Autorzy najlepiej ocenionych prac zasiądą 1 czerwca w ławach poselskich w charakterze posłanki lub posła Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo, dwa najlepsze zespoły z każdego województwa wezmą udział w seminariach oraz w posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 13 – 14 maja.
Organizatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a w gronie współorganizatorów, podobnie jak w ubiegłym roku, oprócz Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdują się także Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej. Informacje dotyczące przebiegu rekrutacji oraz posiedzenia SDiM będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej https://sdim.sejm.gov.pl/ oraz na oficjalnym profilu SDiM na Facebooku www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy . Na stronie internetowej znajdziecie również Przewodnik uczestnika XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej, który zawiera wskazówki dotyczące sposobu wykonania zadania rekrutacyjnego.
Uzyskanie dokładniejszych informacji na temat Sejmu Dzieci i Młodzieży możliwe jest także drogą elektroniczną, pod adresem sdim@sejm.gov.pl lub telefoniczną. Informacji udzielają pracownicy Kancelarii Sejmu Biura Komunikacji Społecznej Wszechnicy Sejmowej:
– w razie pytań dotyczących rejestracji do projektu i działania platformy prosimy o kontakt z koordynatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży Alicją Gołuchowską pod numerem telefonu: (22) 694-28-11;
– w razie pytań dotyczących organizacji XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, w tym posiedzenia komisji prosimy o kontakt z Ireneuszem Nowakiem pod numerem telefonu: (22) 694-22-58.
W sprawie realizacji zadania rekrutacyjnego informacji udzielają pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Biura Edukacji Narodowej Wydział Edukacji Historycznej:
– Izabela Sienkiewicz e-mail: izabela.sienkiewicz@ipn.gov.pl, tel. (22) 581-85-96
– Olga Tumińska e-mail: olga.tuminska@ipn.gov.pl, tel. (22) 581-88-18.
Zachęcamy do zarejestrowania zespołu na platformie internetowej oraz wzięcia udziału w rekrutacji. Może to właśnie z Tobą spotkamy się 1 czerwca w Warszawie?