20 kwietnia 2023

Projekt Erasmus+ „Legendy i mity” w Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zielonej Górze

28 lutego zakończyło się we Włoszech dwudniowe spotkanie szkół partnerskich. Jest to kolejny etap projektu Erasmus+ „Legendy i mity”, w którym Szkoła Podstawowa nr 1 im.Henryka Sienkiewicza w Zielonej Górze prezentowała zalety eTwinningu.

W ramach projektu, którego realizacja obejmuje lata 2021- 2023 Szkoła współpracuje z pięcioma europejskimi partnerami:  są to dwie szkoły podstawowe z Portugalii (Matosinhos, region Porto) i Włoch (Spoleto, region Umbria, prowincja Perugia) oraz dwie ponadpodstawowe z Rumunii (Arad) i Turcji (Istambuł).

Głównym celem projektu szkół partnerskich jest wzajemne poznawanie literackich mitów i legend, ich kreatywne wariacje i popularyzowanie uniwersalnych wartości w kulturze europejskiej. Uczniowie w ramach projektu nie tylko doskonalą umiejętności czytania i rozumienia tekstów pisanych oraz ćwiczą kreatywność poprzez sztukę, ale także rozwijają umiejętności cyfrowe praktycznie poznając platformę Story Logic Net. Wszystkie szkoły partnerskie poszerzają także kompetencje nauczania, uczenia się i ewaluacji poprzez Project Based Learning.

W 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. H.Sienkiewicza w Zielonej Górze uczestniczyła w dwóch wyjazdach szkoleniowych. W maju zorganizowano spotkanie  w Portugalii, gdzie szkoły partnerskie zapoznawały się z platformą Story Logic Net, służącą do tworzenia e-booków oraz poszerzały wiedzę w zakresie umiejętności wspólnego pisania przy użyciu narzędzi cyfrowych. W czerwcu natomiast odbył się wyjazd szkoleniowy do Istambułu. Tam uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat nauczania metodą projektów oraz metodą stacji zadaniowych, które to strategie wyzwalają kreatywność i zwiększają zaangażowanie w proces uczenia się.

Ponadto Szkoła Podstawowa nr 1 odpowiedzialna jest za organizację literackiego konkursu międzynarodowego „Podziel się swoimi legendami i mitami”. Jego celem jest stworzenie przy pomocy narzędzi cyfrowych mitycznych historii w języku angielskim. Efektem pracy uczniów biorących udział w konkursie są literacko-plastyczne ebooki. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 maja 2023 roku.

Realizacja projektu zakończy się 30 listopada 2023 roku.

projekt Erasmus+ Zielona Góra
Data: 2023-04-20, rozmiar: 405 KB