31 marca 2026

Edukacja z wojskiem – edycja V 2026 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Obrony Narodowej ogłosiło V edycję Edukacji z wojskiem. Celem programu jest wykształcenie w uczniach reakcji na nagłe sytuacje kryzysowe, zbudowanie świadomości w zakresie bezpieczeństwa, obrony i ochrony ludności.
30 marca 2026

Sprawozdanie z X edycji konkursu Programować każdy może

25 marca 2026 roku odbył się wojewódzki konkurs informatyczny „Programować każdy może”, organizowany przez Wydział Techniczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim. Była to już X edycja konkursu o charakterze otwartym, skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa lubuskiego.
27 marca 2026

Nabór wniosków w ramach Programu „Posiłek w szkole i w domu” w 2026 roku

Szanowni Państwo! Informujemy, że na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod linkiem: https://www.gov.pl/web/edukacja/posilek-w-szkole-i-w-domu-modul-3 został umieszczony wzór wniosku o udział w Programie „Posiłek w szkole i w domu” obowiązujący w 2026 roku. Zaznaczyć należy, że do wniosku organu prowadzącego załączyć należy załącznik
nr 1 do wniosku organu prowadzącego (wymagany także w przypadku, gdy wnioskuje jedna szkoła). Wnioski należy składać wyłącznie na dofinansowanie dla szkół podstawowych (klasy I – VIII).
24 marca 2026

Nabór wniosków w rządowym programie „Cyfrowy Uczeń” na rok 2026

Informujemy o możliwości złożenia wniosków w rządowym programie „Cyfrowy Uczeń”. W 2026 r. w programie mogą wziąć udział placówki wychowania przedszkolnego, placówki, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Harmonogram: do 15 maja 2026 r. dyrektorzy placówek wychowania przedszkolnego (WNIOSEK A),
szkół (WNIOSEK C) oraz placówek (WNIOSEK B) składają wnioski do organu prowadzącego; do 30 maja 2026 r. organy prowadzące składają wnioski do wojewodów (decyduje data wpływu wniosku);
23 marca 2026

Kompas Młodego Obywatela

„Kompas Młodego Obywatela” – program dotacyjny Ministra Edukacji, którego celem jest wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez uatrakcyjnienie edukacji oraz rozwijanie kompetencji niezbędnych w dalszej nauce i dorosłym życiu – szczególnie w realiach dynamicznie zmieniającego się świata.
23 marca 2026

Ogólnopolska Akcja Edukacyjna o Autyzmie

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) w imieniu organizatorów zapraszamy szkoły do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej o Autyzmie. Inicjatywa została przygotowana przez Tomasza Śliwowskiego, pedagoga społecznego i pedagoga specjalnego – pracownika dydaktyczno-naukowego Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (Katedra Pedagogiki Społecznej) oraz nauczyciela współorganizującego proces kształcenia, we współpracy z Magdaleną Lange – współkoordynatorką przedsięwzięcia, pracownikiem dydaktyczno-naukowym Wydziału Nauk o Edukacji (Zakład Pedagogiki Inkluzyjnej) oraz nauczycielem współorganizującym proces kształcenia.
23 marca 2026

„Zawód to wybór – nie plan B. Postaw na kształcenie zawodowe”

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół Podstawowych i Doradcy zawodowi, W związku z trwającą rekrutacją do szkół ponadpodstawowych uprzejmie prosimy o rozpowszechnienie informacji dotyczącej spotu promującego kształcenie zawodowe w nadzorowanych przez Państwa szkołach podstawowych.
18 marca 2026

Dwa lata Mariusza Biniewskiego na stanowisku Lubuskiego Kuratora Oświaty

Dziś mijają dwa lata od objęcia przez Mariusza Biniewskiego funkcji Lubuskiego Kuratora Oświaty. Minione dwa lata to czas intensywnej pracy oraz konsekwentnego budowania jakości edukacji w województwie lubuskim. To również bardzo wiele spotkań – bezpośrednich rozmów z nauczycielami, dyrektorami, uczniami i rodzicami. Te doświadczenia potwierdzają, że edukacja oparta na relacjach, dialogu i skutecznej komunikacji stanowi fundament realnych zmian, ponieważ najważniejsze rozwiązania nie powstają
w gabinetach, lecz w codziennej praktyce – w bezpośrednim kontakcie ze społecznością szkolną.
17 marca 2026

XI edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni” – „Podatki znamy i o przyszłość dbamy!”

Ministerstwo Finansów już po raz jedenasty wprowadzi uczniów szkół podstawowych (klasy V-VIII) w tematykę finansów oraz podatków. Najnowsza edycja programu „Finansoaktywni”, realizowana pod hasłem „Podatki znamy i o przyszłość dbamy!”, ma na celu pokazanie młodym ludziom, jak ważną rolę w naszej codzienności odgrywają podatki. Ogólnopolski program edukacyjny „Finansoaktywni” ma za zadanie nie tylko przedstawić uczniom poszczególne rodzaje podatków, ale przede wszystkim wyjaśnić, dlaczego ich opłacanie jest tak istotne. Młodzież dowie się, w jaki sposób podatki zasilają budżet państwa i jakie mają znaczenie dla funkcjonowania kraju.