19 października 2016

Kursy doskonalące dla nauczycielek i nauczycieli w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

muzeum historii zydow polskich polinZapraszamy nauczycielki i nauczycieli na cykl otwartych spotkań w roku szkolnym 2016/2017 poświęconych historii i kulturze żydowskiej. Spotkania odbywają się w środy o godz. 16:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W tym roku organizatorzy proponują trzy główne tematy w ramach kursu doskonalącego:

Jak uczyć o historii polskich Żydów?

Spotkania z ekspertami poświęcone dyskusji nad wyzwaniami związanymi z edukacją o roli Żydów w historii i kulturze polskiej.

13 października 2016 (wyjątkowo w czwartek) Jak wykorzystywać relacje świadków w edukacji?

Spotkanie z Karoliną Dzięciołowską i Joanną Król, autorkami filmu „Ocaleni” oraz prezentacja portalu IWitness.

9 listopada 2016 Jak wrażliwie mówić o Zagładzie?

Spotkanie z Ocalałą Inką Sobolewską oraz dyskusja o metodach i wyzwaniach w uczeniu historii Zagłady.

18 stycznia 2017 Ofiary czy/i beneficjenci systemu? Społeczność Żydowska w Polsce do 1968.

Powojenne losy Żydów – jak odbudowywano życie żydowskie po II wojnie światowej.

8 marca 2017 Dlaczego uczymy o Marcu?

Spotkanie poświęcone wydarzeniom Marca 1968 roku – czym były dla społeczności żydowskiej w Polsce, a czym dla reszty społeczeństwa. Jakie znaczenie ma opowieść o Marcu dziś?

Izrael – historia, kultura, społeczeństwo

Wykłady poświęcone najważniejszym wydarzeniom w historii współczesnego Izraela i jego mieszkańców. W wykładach będą wykorzystywane fragmenty filmów, które w Izraelu stanowiły ważny głos w debatach społecznych.

Prowadząca: Nili Amit, Nili absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Literatury Angielskiej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim i w Collegium Civitas w Warszawie, koordynatorka ds. Izraela w Muzeum POLIN.

26 października 2016  Początki Syjonizmu i współczesnego osadnictwa żydowskiego w Erec Izrael

23 listopada 2016         Sabra- nowe pokolenie

7 grudnia 2016             Odrodzenie Języka Hebrajskiego

15 marca 2017             Rola Biblii w Izraelu

29 marca 2017             Wojna Sześciodniowa i Wojna Yom Kippur

26 marca 2017             Izrael i Szoa

1000 lat historii Żydów w Polsce

Zwiedzanie wystawy stałej Muzeum POLIN. Każde spotkanie to pogłębiony wykład historyczny w przestrzeni kolejnych galerii, który umożliwi szczegółowe poznanie losów polskich Żydów w poszczególnych epokach.

19 października 2016   Spacer ścieżką „Życie” – cykl życia w tradycji żydowskiej

2 listopada 2016           Średniowiecze – oprowadzanie po galerii Pierwsze Spotkania

30 listopada 2016         Nowożytność – oprowadzanie po galeriach Paradisus Judaeorum i Miasteczko

14 grudnia 2016           XIX wiek – oprowadzanie po galerii Wyzwania nowoczesności

4 stycznia 2016            Międzywojnie – oprowadzanie po galerii Ulica

1 lutego 2016               II wojna światowa – oprowadzanie galerii Zagłada

22 marca 2016             Powojnie – oprowadzanie galerii Powojnie

Udział w spotkaniach jest bezpłatny, ale obowiązuje internetowa rezerwacja miejsc.

Więcej informacji: http://www.polin.pl/