Mniejszości narodowe Rzeczpospolitej Polskiej: białoruska, czeska, litewska, niemiecka, ormiańska, rosyjska, słowacka, ukraińska, żydowska.
Mniejszości etniczne Rzeczpospolitej Polskiej: karaimska, łemkowska, romska, tatarska.
Łemkowie stanowią stosunkowo niewielką mniejszość narodową (9640 osoby), z której aż 14,66% zamieszkuje na terenie województwa lubuskiego.
Książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książę”, przetłumaczona dotąd na ponad 200 języków, teraz jest również dostępna w przekładzie na język łemkowski. Książkę wydało Stowarzyszenie Lemko Tower ze Strzelec Krajeńskich. Tę informację zamieszczono w zakładce „dobre praktyki” na stronie: http://www.jezyki-mniejszosci.pl/
Zwracam się z prośbą do dyrektorów lubuskich szkół: ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych o włączenie się do kampanii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji promującej wartość języków mniejszości. Dotyczy to zwłaszcza tych szkół, w których obwodach zamieszkują mniejszości narodowe i etniczne oraz tych szkół, do których uczęszczają dzieci z rodzin mniejszości.
Co można zrobić?
Przede wszystkim informować rodziców należących do mniejszości o ich prawach, na przykład do nauczania języka mniejszości lub w języku mniejszości, za co gmina może otrzymać dodatkowe środki. Szczegóły i pomysły można znaleźć na stronie www.mniejszosci.narodowe.gov.pl oraz www.jezyki-mniejszosci.pl.
Języki mniejszości stanowią naszą (obywateli polskich) wspólną spuściznę, nasze bogactwo kulturowe i dlatego zasługują na docenienie i ochronę, zwłaszcza wtedy, gdy zagraża im wymarcie.
Bogna Ferensztajn
Lubuski kurator oświaty