8 września 2022

Inauguracja roku szkolnego 2022/2023 w województwie lubuskim

1 września 2022 r. uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2022/2023 odbyła się w dwóch miejscach naszego województwa: w I Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzinie oraz w Gminnym Zespole Szkół w Dobiegniewie, która połączona była z otwarciem odrestaurowanego Muzeum Woldenberczyków. Organizatorami uroczystości byli: Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak, Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Starosta Świebodziński – Zygmunt Szumski, Burmistrz Dobiegniewa – Sylwia Łaźniewska oraz dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy Szkół.

Uroczystości w Świebodzinie rozpoczęto o godzinie 800 Mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski celebrowaną przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Adriana Puta – Biskupa Pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Po Mszy uczestnicy w asyście orkiestry oraz sztandarów przeszli do Szkoły, gdzie prowadzone były dalsze uroczystości. Głos zabrali: dyrektor Szkoły – Iwona Czerniawska, Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak, Poseł na Sejm RP – Jacek Kurzępa oraz Starosta Świebodziński – Zbigniew Szumski. Całość uroczystości uświetnili swoim występem uczniowie Szkoły. Po uroczystości Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Zielonej Górze zorganizowali punkty informacyjne dla młodzieży.

Uroczystość w Dobiegniewie rozpoczęto o godzinie 1300 Mszą świętą w kościele pw. św. Józefa celebrowaną przez proboszcza parafii Ks. kan. Piotra Spychałę. Po Mszy uczestnicy przeszli w asyście sztandarów na plac miejski, gdzie odbywały się dalsze uroczystości prowadzone przez dyrektora i wicedyrektora Gminnego Zespołu Szkół. Głos zabierali Wicewojewoda Lubuski  – Olimpia Tomczyk-Iwko, Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Poseł na Sejm RP – Elżbieta Płonka, Burmistrz Dobiegniewa – Sylwia Łaźniewska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół. Całość uświetnili występem artystycznym uczniowie szkoły. Uczniowie zaproszeni zostali na festyn na placu miejskim zorganizowany przez Wojewódzką i Powiatową Komendę Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim i Strzelcach Krajeńskich. Następnie zaproszeni goście oraz delegacje uczniów udali się do Muzeum Woldenberczyków, gdzie nastąpiło uroczyste jego otwarcie. Wszystko odbywało się w niezwykle uroczystej oprawie, w asyście Wojska Polskiego. Zorganizowane zostały pokazy kawalerii i scenki batalistyczne, nawiązujące do wydarzeń z września 1939 roku. Całość uświetniona została występem artystycznym Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.

Świebodzin

Inauguracja Roku Szkolnego 2022 2023 w Świebodzinie