22 stycznia 2024

Edukacyjna wystawa fotografii « DZIECI ŚWIATA » Elżbiety Dzikowskiej i konkurs plastyczny dla dzieci

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida i Szkoła Podstawowa nr 18 im. Arkadego Fiedlera w Zielonej Górze serdecznie zapraszają od 16 stycznia wszystkie dzieci w wieku od lat 6 do 12 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Mój przyjaciel z dalekiego świata”.

CH Focus Mall w Zielonej Górze postanowiło podarować zielonogórskim dzieciom wielkoformatową i edukacyjną wystawę fotografii „Dzieci Świata” cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej, przemierzającej od wielu już lat kontynenty, znanej wszystkim widzom, m.in., z legendarnego programu Pieprz i Wanilia, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem.

W dniach 1-21 lutego 2024, zielonogórskie dzieci będą mogły zaprzyjaźnić się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron świata w kulturalnej przestrzeni CH Focus Mall w Zielonej Górze. Wystawa jest ogólnodostępna i nieodpłatna. Wystawie towarzyszy konkurs plastyczny „Mój przyjaciel z dalekiego świata” dla dzieci w wieku od lat 6 do 12. Organizatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 18 im. Arkadego Fiedlera w Zielonej Górze. Prace można przesyłać do 16 lutego 2024. Regulamin konkursu: www.biblioteka.zgora.pl, www.sp18.zgora.pl i www.focusmall-zielonagora.pl

« Dzieci Świata » to kolejna wystawa po « Uśmiechu Świata » przepełniona różnorodnością kulturową, empatią, wiarą i nadzieją, z niezwykłą wnikliwością prezentująca dolę i niedolę najmłodszych mieszkańców naszego globu, a przede wszystkim tych z Azji, Afryki czy Ameryki Łacińskiej. Jak pisze autorka w albumie « Dzieci w fotografii Elżbiety Dzikowskiej »: „Tam się dzieci rodzi najwięcej, tam ich los jest najtrudniejszy, ale tak samo jak w Polsce kochają swe dzieci tamtejsi rodzice, tak samo pragną by ich przyszłość była lepsza. Chciałabym, aby (…) polskie dzieci zaprzyjaźniły się z przedstawionymi na moich fotografiach rówieśnikami.”

Dzieci w fotografiach Elżbiety Dzikowskiej najczęściej żyją w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, aby wspomóc rodziców, opiekują się młodszym rodzeństwem, niejednokrotnie głodują. Pomimo wielu trosk i przeciwieństw losu starają się znaleźć czas na zabawę i dzielą się z nami tym, co mają najcenniejsze, uśmiechem, który jest najkrótszą drogą do serca.

Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie będzie okazją do zwrócenia uwagi na problemy i potrzeby dzieci zarówno w Polsce, jak i w dalekim świecie, i postanowili wesprzeć swoją inicjatywą, zielonogórską organizację prodziecięcą – Fundację Lubuskie Hospicjum dla Dzieci.

Wystawa fotografii „Dzieci Świata” Elżbiety Dzikowskiej została objęta honorowym patronatem Pana Janusza Kubickiego, Prezydenta Miasta Zielonej Góry i Pani Ewy Rawy, Lubuskiego Kuratora Oświaty.

Serdecznie zapraszamy!
Joanna SZEFER
historyk sztuki
kurator wystawy
tel. 91 48 10 827 / 78 48 48 057

Załączniki

Regulamin
Data: 2024-01-22, rozmiar: 493 KB