28 lutego 2018

Rekrutacja do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

27 lutego 2018 r. rozpoczęła się rekrutacja do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznych obrad to: Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej.
W 2018 r. obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym tytuł tegorocznej sesji SDiM nawiązuje do okresu w historii, kiedy nasz kraj
po 123 latach niewoli pojawił się ponownie na mapie Europy.

Do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy dwuosobowe zespoły, składające się z uczniów w wieku 13-17 lat, które podejmą wyzwanie polegające m.in. na zaplanowaniu kampanii wyborczej posła bądź posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I kadencji z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach 1919-1922.

Rekrutacja do udziału w tegorocznej sesji SDiM potrwa do 9 kwietnia br., a jej celem będzie wyłonienie 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w obradach w Sali Posiedzeń Sejmu 1 czerwca br. Ponadto najlepszy zespół
z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły
z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się
w dniach 12-13 maja 2018 r.

Głównym celem projektu jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz procesu legislacyjnego. Tegoroczna sesja ma też za zadanie przybliżyć młodzieży historię polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. Dodatkowo, intencją organizatorów jest promowanie wśród młodych ludzi postaw obywatelskich, a także zachęcenie ich do działalności na rzecz społeczności lokalnychna etapie realizacji zadania rekrutacyjnego.

Organizatorem XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami podobnie jak w ubiegłych latach: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

Wszystkie informacje dotyczące przebiegu rekrutacji oraz tegorocznego posiedzenia
będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej https://sdim.sejm.gov.pl/
oraz na oficjalnym profilu SDiM na Facebooku www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy.

Na stronie internetowej znajdziecie również Regulamin oraz przygotowany przez IPN Przewodnik uczestnika XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który zawiera wskazówki dotyczące sposobu wykonania zadania rekrutacyjnego.

Zapraszamy do udziału!