29 marca 2021

„Finansoaktywni. Misja: Podatki. To się opłaca”.

Już po raz siódmy Ministerstwo Finansów (MF) zaprasza uczniów szkół podstawowych do świata podatków i finansów. Tegoroczna misja programu: „Podatki. To się opłaca” ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie w naszym codziennym życiu odgrywają podatki, co dzięki nim zyskujemy i dlaczego ich płacenie jest tak ważne. Uczniowie poznają m.in. rodzaje i mechanizm działania podatków oraz dowiedzą się, jakie mają one znaczenie dla budżetu państwa.

7. edycja Finansoaktywnych odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Formuła Finansoaktywnych spotyka się z dużym uznaniem zarówno wśród nauczycieli, jak i samej młodzieży. Co roku przybywa szkół i uczniów, którzy chcą zgłębić wiedzę o finansach. W ciągu 6 lat nasz program dotarł do ponad 4200 szkół w całej Polsce,
a ubiegłoroczna edycja trafiła do ponad 33 000 uczniów! W 7. edycji materiały edukacyjne są nie tylko pełne ciekawych przykładów, ale także można je wykorzystać w warunkach zdalnej nauki.
Jak wziąć udział w programie :

Do programu mogą zgłaszać się nauczyciele szkół podstawowych (klas 5-8) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. Po jego przesłaniu otrzymają bezpłatny zestaw edukacyjny.

Etapy konkursu :

W I etapie nauczyciele przeprowadzają lekcje edukacyjne w swoich klasach na podstawie przygotowanych materiałów i zachęcają uczniów do udziału w konkursie. Zespoły złożone
z max. 3 uczniów przygotowują trwający nie dłużej niż 3 minuty film o podatkach. Ważne, by w filmie nie zabrakło informacji o najważniejszych obszarach finansowanych z podatków – także tych w najbliższej okolicy i korzyściach płynących z płacenia podatków.

Następnie nauczyciel zgłasza prace uczniów przez formularz konkursowy na stronie finansoaktywni.pl. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 17 maja 2021 roku.

W II etapie komisja konkursowa wybierze 10 najlepszych projektów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31 maja 2021 roku na stronie finansoaktywni.pl. Zwycięskie zespoły wezmą udział w zdalnym finale 16 czerwca 2021 r., który poprowadzi nasz ambasador Czarek Czaruje.

10 najlepszych zespołów zostanie nagrodzonych wyjątkowymi nagrodami. Uczniowie otrzymają nowoczesne kamery sportowe i popularne smartbandy. Z kolei do nauczycieli trafią zestawy składające się z bezprzewodowych słuchawek i dysku zewnętrznego. Regulamin konkursu jest dostępny jest na stronie programu.

Dołącz do Finansoaktywnych! Obserwuj nas na facebook.com/Finansoaktywni.

Dodatkowych informacji o programie udzielają:

Marta Szczepańska – Ministerstwo Finansów, e-mail: marta.szczepanska@mf.gov.pl , tel. 22 694-46-61

Magdalena Sawa – Ministerstwo Finansów, e-mail: magdalena.sawa@mf.gov.pl , tel. 22 694-45-59

Edyta Piaszczyk – e-mail: kontakt@finansoaktywni.pl, tel. 668-132-416