14 września 2022

Zwiększenie limitu wydatków dla uczniów na dotację podręcznikową

Z uwagi na  zmiany w systemie, w tym związane z rozpoczęciem uczęszczania do szkół w polskim systemie oświaty uczniów pochodzących z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwaw 2022 r., oraz wynikające z tego tytułu  migracje uczniów, zwiększeniu ulec musi w 2022 r. maksymalny limit wydatków na 2022 r. dla uczniów na dotację podręcznikową. Środki na ten cel, zgodnie z zapotrzebowaniem wnioskowanym przez organy prowadzące  na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe, są w 100% zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zostaną przekazane niezwłocznie wojewodom, a za ich pośrednictwem organom prowadzącym szkoły/jednostkom samorządu terytorialnego, po wejściu w życie regulacji prawnych, które to umożliwią.

Uprzejmie wyjaśniamy, że nieuprawnionym jest egzekwowanie od rodziców uczniów zwrotu środków finansowych poniesionych na zakup podręczników, które zostały przez szkołę wskazane jako niezbędne do prowadzenia  procesu dydaktycznego.