15 września 2024

Ważna informacja w związku z zagrożeniem meteorologicznym!

Szanowni Państwo,
w związku z zagrożeniem meteorologicznym, kryzysowymi sytuacjami występującymi w województwie lubuskim mogącymi zagrażać zdrowiu i życiu, proszę kadrę zarządzającą szkół, przedszkoli i placówek oświatowych o zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i pracownikom oraz o rozważne decyzje dotyczące zawieszenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych na podstawie § 18 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1604, z późn. zm.).
Zajęcia może zawiesić dyrektor szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej za zgodą organu prowadzącego.
O zawieszeniu zajęć dyrektor powinien zawiadomić organ sprawujący nadzór pedagogiczny (kuratora oświaty), a w przypadku niepublicznych jednostek systemu oświaty oraz publicznych, które nie są prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego – również organ rejestrujący, o którym mowa w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 754).
Zgodnie z art. 125a ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737, z późn. zm.) w przypadku zawieszenia zajęć na okres powyżej dwóch dni organizuje się, nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć, zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
O sposobie lub sposobach realizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość należy poinformować organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny (kuratora oświaty). Zajęcia powinny być prowadzone zgodnie ze statutem danej jednostki systemu oświaty oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (Dz. U. z 2022 r. poz. 1903).
Informuję, że organizacja zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość nie jest obligatoryjna. Na podstawie art. 125a ust. 5 ustawy – Prawo oświatowe w przypadkach szczególnie uzasadnionych, za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, można odstąpić od organizowania dla uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Ponadto pragnę przypomnieć Państwu, że możliwa jest pomoc dla dzieci w związku ze stratami ponoszonymi przez rodziny w wyniku wystąpienia żywiołu.
istnieje możliwość złożenia odpowiedniego wnioski do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o wsparcie z rządowego programu pomocy dzieciom i młodzieży w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów terapeutyczno-edukacyjnych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2022-2024.

Informacje:

https://www.gov.pl/web/edukacja/zasilek-losowy-dla-uczniow-z-terenow-poszkodowanych-przez-zywiol?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR3HvSEIJSOW2sHUL-EkznavD4uU-nfV99zeeeazAdJJp3TTCNW4iigrUC4_aem_EaQBe3H8pzELYTI2p8NZ7g

https://www.gov.pl/web/edukacja/rzadowy-program-pomocy-dzieciom-i-uczniom-w-formie-zasilku-losowego-na-cele-edukacyjne-pomocy-uczniom-w-formie-wyjazdow-edukacyjno-terapeutycznego-oraz-pomocy-dzieciom-i-uczniom-w-formie-zajec-opiekunczych-i-zajec-terapeutyczno-edukacyjnych-w-latach-2022-2024.

Jednocześnie przypominamy jednostkom samorządu terytorialnego o możliwości ubiegania się o środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024. Informacje: Kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024 – Ministerstwo Edukacji Narodowej – Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Łączę wyrazy szacunku, pozostając do Państwa dyspozycji,
Mariusz Biniewski
Lubuski Kurator Oświaty