12 grudnia 2018

TIMSS 2019 – międzynarodowe badanie osiągnięć matematycznych i przyrodniczych.

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół Podstawowych,

Informujemy, że w okresie od 1 kwietnia do 24 maja 2019 r. odbędzie się międzynarodowe badanie osiągnięć matematycznych i przyrodniczych TIMSS 2019 (Trends in International Mathematics and Science Study). Jest ono prowadzone co 4 lata i obejmuje uczniów klasy czwartej. Badanie TIMSS uznawane jest za miarodajne źródło informacji o postępie edukacji na świecie. Jego założenia i wskaźniki używane są w określaniu celów rozwoju edukacji oraz monitorowaniu ich osiągnięcia w kilkudziesięciu krajach, także w Polsce.

Badanie TIMSS w skali międzynarodowej jest koordynowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mierzenia Osiągnięć Szkolnych (IEA) z siedzibą w Amsterdamie, a w Polsce przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wiarygodność wniosków o poziomie wiedzy polskich czwartoklasistów zależy od uczestnictwa w badaniu wszystkich wylosowanych szkół.

Należy podkreślić, że:

– wyniki badania TIMSS są opracowywane jedynie w postaci zbiorczych zestawień i nie są wykorzystywane do oceny pracy poszczególnych szkół ani wiedzy poszczególnych uczniów,

– organizatorzy badania nie ujawniają tożsamości biorących w nim udział szkół,

– realizacja badania będzie w pełni zgodna z ustawą o ochronie danych osobowych i Kodeksie Cywilnym.