W czwartek 10 listopada Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa zorganizowali wspólną konferencję prasową informującą na temat zmian w oświacie.
Rząd przyjął projekty ustaw wprowadzających reformę edukacji, w tym zmieniających strukturę szkół w Polsce. Chodzi o dwa projekty ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe. Zgodnie z projektami w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnia branżowa szkoła I stopnia, 3-letnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy, 2-letnia branżowa szkoła II stopnia, szkoła policealna, gimnazja mają zostać wygaszone. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej; nie będzie rekrutacji do I klasy gimnazjum. Obecni uczniowie klas I gimnazjów są ostatnim rocznikiem uczącym się w nim. Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane będą od roku szkolnego 2019/2020, a zakończą się w roku szkolnym 2023/2024. Na zakończenie 8-letniej szkoły podstawowej uczniowie będą pisać egzamin ósmoklasisty. Ma on obejmować trzy przedmioty obowiązkowe dla wszystkich uczniów: język polski, matematykę i język obcy oraz egzamin z jeszcze jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii i historii. Wynik z egzaminu będzie miał wpływ na przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W okresie przejściowym, czyli latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020 i 2020/2021 egzamin będzie obejmował tylko przedmioty obowiązkowe; egzamin z przedmiotu dodatkowego po raz pierwszy przeprowadzony zostanie w roku szkolnym 2021/2022.
Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty zapewniła, że zmiany są nieuchronne. Pierwszą graniczną datą będzie 1 września 2017 roku. Od tego dnia rozpocznie się wdrażanie reformy. Wszystkie niezbędne, zapowiadane działania są przeprowadzane zgodnie z harmonogramem. Wcześniej sprecyzowana też została droga przygotowania reformy. W województwie lubuskim ułożony i realizowany jest program spotkań z samorządami, a najważniejszy ich punkt to informacja o tym, na jakim etapie jest samorząd w przygotowaniu zmian. – W większości spotykam się ze zrozumieniem i życzliwością. Nieprawdą jest, że wszyscy burmistrzowie czy wójtowie narzekają i mówią, że reforma nie jest przygotowana… Wspólnie wprowadzimy tę reformę dobrze i zgodnie z harmonogramem, tak jak to zaplanowała Pani Minister Anna Zalewska – zadeklarowała Ewa Rawa.
Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa poinformowała, że wszelkie pytania dotyczące reformy można będzie kierować do pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz do Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp. Zachęciła również do odwiedzania poświęconej reformie edukacji strony internetowej www.reformaedukacji.men.gov.pl.
{gallery}/galerie/20161110{/gallery}