28 marca 2018

Ogólnopolski konkurs dla szkół „Szkoła Niepodległej”

W imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej zapraszamy szkoły z terenu województw lubuskiego do udziału w ogólnopolskim konkursie dla szkół „Szkoła Niepodległej”. Aby wziąć w nim udział, należy zarejestrować szkołę na dedykowanej platformie oraz wykonać wymaganą liczbę zadań, angażując w nie uczniów, nauczycieli oraz lokalną społeczność.

Zgłoszenia dokonuje dyrektor szkoły przez wysłanie formularza znajdującego się na stronie internetowej www.szkolaniepodleglej.zhr.pl lub przez link z serwisu www.niepodlegla.zhr.pl

Szkoły wybierają zadania w każdej z pięciu ścieżek edukacyjnych:

  • Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – zaangażuj uczniów w różnorodne formy obchodzenia świąt państwowych.
  • Szlak Żołnierzy Niepodległości – ocal pamięć o ludziach, którzy przelali krew za Rzeczpospolitą.
  • Szlak Współtwórców Niepodległości – wydobądź na światło dzienne historie bohaterów drugiego planu – nauczycieli, ludzi kultury i społeczników.
  • Szlak Pierwszych Dni Wolności – odtwórz wspomnienia o tym, jak wyglądało życie w odzyskanej po 123 latach Rzeczypospolitej.
  • Szlak Dróg do Niepodległości – pokaż, jak wiele znaczeń może mieć słowo „Niepodległość”.

Szkoły biorące udział w konkursie mogą korzystać z puli przygotowanych zadań lub wykazać się własną inwencją. Modyfikacja lub zmiana zadań wymaga jednak akceptacji organizatora konkursu.

Reprezentanci dziesięciu najlepszych szkół zostaną zaproszeni na ogólnopolską galę, podczas której zostanie przyznane im miano „Szkoły Niepodległej”.

 

Terminarz:

– rejestracja szkół do 31.05.2018 r.

– realizacja zadań i złożenie sprawozdania do 31.12.2018 r.

– podsumowanie programu i ogłoszenie listy szkół, które uzyskały tytuł

„Szkoły Niepodległej” do 31.01.2019 r.

Organizatorem akcji jest Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Konkurs objęty został honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej

godłoL U B U S K I   K U R A T O R   O Ś W I A T Y

 

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie!

Kolejne wakacje za nami. Dzisiaj uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny, rok wielu zmian w szkołach, ale też rok kontynuacji. Otwarcie pierwszych Branżowych Centrów Umiejętności, wprowadzenie nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, kontynuacja „Historii i teraźniejszości”, rozwój programu „Laboratoria Przyszłości” w szkołach ponadpodstawowych, zwiększenie finansowania m. in. programów „Poznaj Polskę”, „WF z AWF”, laptopy dla uczniów – to tylko wybrane zmiany, które będą obowiązywać w nowym roku szkolnym. Wśród kierunków, które będą realizowane w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2023/2024 znalazły się: wspomaganie wychowawczej roli rodziny, działania w zakresie edukacji klasycznej, doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, rozwój kształcenia zawodowego, wspieranie uczniów w rozwijaniu ich aktywności fizycznej, rozwój umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Drodzy Nauczyciele! Praca, którą wykonujecie jest nieoceniona. Wierzę, że Państwa upór, oddanie i zaangażowanie zaowocują jeszcze lepszymi wynikami nauczania, większą liczbą zadowolonych wychowanków i Państwa satysfakcją w pracy.

Drodzy Uczniowie! Dla wielu z Was będzie to pierwszy rok, jaki spędzicie w nowej szkole. Dla innych z kolei ostatni, zakończony egzaminami, po których znajdziecie się w nowych szkołach. Wszyscy dziś ponownie stajecie przed ogromną szansą. Mam nadzieję, że z tej szansy skorzystacie. Ta szansa to dobre warunki nauki i wspaniali nauczyciele, którzy z pewnością dołożą wszelkich starań, aby zapewnić Wam jak najwyższy poziom edukacji.

Wszystkim, dla których ważna jest edukacja i wychowanie młodego pokolenia Lubuszan, życzę pełnego sukcesów, spokojnego roku szkolnego 2023/2024.

Lubuski Kurator Oświaty

Ewa Rawa