24 listopada 2023

Kampania edukacyjna FAST Heroes na rok szkolny 2023/2024

Koordynatorzy polskiej odsłony programu FAST Heroes w ramach inicjatywy „Razem Zdrowsi”, realizowanego w przedszkolach i szkołach podstawowych, pomagają dzieciom zapoznać się z trudną tematyką – udarem mózgu – a zarazem nauczyć je numeru alarmowego 112.

FAST – Face (twarz), Arm (ramię), Speech (mowa), Time (czas): dzieci w wieku 5-9 lat poznają te 3 charakterystyczne objawy udaru, rolę decydującego bezcennego czasu oraz uczą się korzystania z numeru telefonu alarmowego 112 podczas pięciu lekcji FAST Heroes przeprowadzanych w szkołach i przedszkolach w całej Polsce.

Głównym celem inicjatywy jest nauczenie najmłodszych odpowiedniej reakcji w przypadku zagrożenia zdrowia czy życia – wybrania numeru alarmowego 112 i wezwania profesjonalnej pomocy medycznej, na przykładzie rozpoznawania najbardziej charakterystycznych objawów udaru mózgu. Ponadto uświadamia ona najmłodszym wagę bezcennego i decydującego czasu w chwili wystąpienia niepokojących objawów u najbliższych.

Program obejmuje pięć profesjonalnie przygotowanych lekcji. Zainteresowanym placówkom organizatorzy zapewniają nieodpłatne, starannie opracowane zeszyty ćwiczeń dla dzieci, ułatwiające przekazywanie wiedzy. Dla pedagogów w przedszkolach i nauczycieli wczesnoszkolnych na stronie internetowej FASTHeroes udostępniają edukacyjne materiały wideo, e-booki, a także gry i zabawy. Działania w ramach kampanii edukacyjnej FAST Heroes zaplanowane są na cały rok szkolny 2023/2024, a jej jesienna odsłona właśnie wystartowała. Międzynarodowy Zespół Bohaterów FAST Heroes niezmiennie rośnie w siłę, a w Polsce do tej pory w programie udział wzięło ponad 50 000 dzieci i prawie 1600 szkół i przedszkoli, czyli dalej jest to niewielki procent placówek oświatowych z całej Polski.

Organizatorzy akcji wierzą, że dzięki realizacji takich programów edukacyjnych jak FAST Heroes uda się zwiększyć świadomość społeczną w aspekcie zagrożenia udarem mózgu, w tym uwrażliwić rodziców i seniorów, a dzięki nauczeniu dzieci korzystania z numeru alarmowego 112 uratować niejedno zdrowie a nawet życie.