14 września 2023

II Edycja Olimpiady Gier Planszowych IPN

Biuro Edukacji Narodowej IPN serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do wzięcia udziału w II Edycji Olimpiady Gier Planszowych IPN.

W roku szkolnym 2022/23 odbyła się pierwsza edycja Olimpiady, w której wzięło udział 1677 uczniów z kilkudziesięciu szkół z całej Polski. Organizatorem Olimpiady Gier Planszowych jest Biuro Edukacji Narodowej IPN. Podczas Olimpiady rozgrywane są turnieje gier planszowych, poprzedzane testami wiedzy, sprawdzającymi znajomość faktów odnoszących się do tematyki historycznej poszczególnych gier. Uczniowie szkół podstawowych rywalizują w dwóch dyscyplinach: Miś Wojtek i Znaj Znak.
– Miś Wojtek to gra prezentująca losy Polaków ze wschodnich terenów II RP: od deportacji, przez powstanie II Korpusu Polskiego i jego szlak bojowy we Włoszech. Bohaterem gry jest legendarny niedźwiedź – kapral Wojtek.

– ZnajZnak to gra pełna symboli (znaków, postaci, dat, miejsc). Zadaniem uczestników jest ich znalezienie i poprawne nazwanie.

Miś Wojtek i ZnajZnak to edukacyjne gry planszowe, które w atrakcyjny sposób przekazują uczniom wiedzę o najnowszej historii Polski, zarówno w podczas rozgrywki, jak i dzięki załączonym opracowaniom historycznym.

Uczniowie szkół średnich mogą wziąć udział w 4 dyscyplinach Olimpiady Gier Planszowych: ORP Orzeł, Bitwa Warszawska, Niepodległa, Gwiaździsta Eskadra.
– ORP Orzeł przedstawia historię ucieczki polskiego okrętu podwodnego z Tallina do Anglii.

– Bitwa Warszawska to symulacja jednej z najważniejszych bitew w historii świata.

– Niepodległa pozwala zmierzyć się z wyzwaniami odzyskania niepodległości po latach zaborów. Gra daje wgląd w złożoność procesów politycznych i społecznych oraz w wysiłek zbrojny, poprzedzający powstanie odrodzonego państwa polskiego.

– Trylogia z serii Gwiaździsta Eskadra (7. W obronie Lwowa, 111. Alarm dla Warszawy, 303. Bitwa o Wielką Brytanię) prezentuje dzieje najsłynniejszej polskiej jednostki lotniczej powstałej w braterstwie broni z lotnikami amerykańskimi.

Gry planszowe, zwłaszcza historyczne, dają okazję do aktywnej nauki. Uczą szacunku dla współgraczy i w odróżnieniu od gier komputerowych, rozwijają umiejętności tworzenia

relacji międzyludzkich. Ogromna popularność nowoczesnych gier planszowych pozwala uczniom cieszyć się nimi także w ramach edukacji szkolnej. Wykorzystanie gier planszowych podczas zajęć szkolnych to dla wielu uczniów i nauczycieli okazja do zapoznania się z nową metodą nauczania – nauką poprzez zabawę.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznej Olimpiady znajdują się na stronie: https://olimpiadagier.org/