29 listopada 2023

Erasmus+ 2024: zasady, terminy, przewodnik po programie

Nowy przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2024 wraz z zaproszeniem do składania wniosków są już dostępne! Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami oraz terminami naborów.

Poniżej prezentujemy zaproszenie do składania wniosków na rok 2023 dotyczące wszystkich akcji programu Erasmus+, w tym działań „Jean Monnet”:

Zaproszenie do składania wniosków 2024

Zgodnie z dokumentem obowiązują dwie tury naborów: od lutego do czerwca oraz w październiku. Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie szacuje się na blisko 3,7 mld euro. Łączny budżet programu na 2024 r. wynosi zaś 4,3 mld euro.

W związku z wysokimi wskaźnikami inflacji Komisja Europejska zdecydowała się wprowadzić kolejną korektę w wysokości +5,9%, która dotyczy indywidualnych stawek wsparcia w ramach mobilności (działania zdecentralizowane). Oznacza to większą pomoc dla uczestników mobilności, którzy muszą mierzyć się przede wszystkim z rosnącymi kosztami utrzymania (m.in. żywność i zakwaterowanie). Pierwszej korekty – w wysokości +12,27% – dokonano już w 2023 r.

 

Przewodnik po programie Erasmus+ 2024

Komisja Europejska opublikowała także najnowszy Przewodnik po programie Erasmus+ na rok 2024, który w wersji polskiej dostępny jest TUTAJ

W przewodniku można znaleźć informacje dotyczące celów oraz priorytetów programu w roku 2024, wśród których znajdują się: włączenie i różnorodność, transformacja cyfrowa, środowisko i walka ze zmianą klimatu oraz uczestnictwo w życiu demokratycznym, wspólne wartości i aktywność obywatelska. Przewodnik po programie zawiera także opisy celów akcji i działań, informacje dla wnioskodawców (w tym jak złożyć wniosek i jakie są kryteria naboru) oraz definicje kluczowych pojęć i powszechnie stosowanych terminów związanych z programem

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami i życzymy powodzenia w przygotowywaniu wniosków!

Więcej informacji o sektorach i akcjach programu znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Polsce.