2 marca 2019

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 w Gorzowie Wielkopolskim

1 marca br. w Gorzowie Wielkopolskim uroczyście uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych. Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Przewodniczącym Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” Waldemarem Rusakiewiczem.

Obchody rozpoczęto złożeniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego, który jest usytuowany na skwerze przy Łaźni Miejskiej w Gorzowie Wlkp. Następnie w intencji Żołnierzy Wyklętych pod przewodnictwem Bpa Stefana Regmunta została odprawiona Msza Święta w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe przy ul. Czereśniowej. Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz ulicami Piłsudskiego i Czartoryskiego do Parku 750-lecia Gorzowa, gdzie odbyły się uroczystości z oprawą wojskową przy Obelisku upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych. Po części oficjalnej, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. wyświetlono film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego.

W uroczystościach uczestniczyli: posłowie Marek Ast i Jarosław Porwich, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele władz miejskich, przedstawiciele środowisk kombatanckich, związkowcy, uczniowie i nauczyciele gorzowskich szkół, mieszkańcy miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

W uroczystościach wzięła udział Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty, która serdecznie dziękuje obecnym na obchodach dyrektorom szkół, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół nr 12, Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Gastronomicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych, II Liceum Ogólnokształcącego i IV Liceum Ogólnokształcącego.