18 grudnia 2017

„Wołyń 1943 – wołają z grobów, których nie ma” – otwarcie wystawy w Zespole Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie Wlkp.

11 grudnia 2017 r. Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty uroczyście otworzyła w Zespole Szkół Budowlanych i Samochodowych im. Mikołaja Kopernika w Gorzowie Wielkopolskim wystawę  „Wołyń 1943 – wołają z grobów, których nie ma”. Celem wystawy było pokazanie trudnych relacji polsko-ukraińskich w okresie międzywojennym, II Wojny Światowej oraz czasów powojennych. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskich obchodów stulecia odzyskania przez Polskę  niepodległości. Przy okazji otwarcia wystawy Ewa Rawa podziękowała szkole za inicjatywę włączania się w wychowanie patriotyczne, zachęcając do kontynuowania i propagowania podobnych działań w przyszłości.

Uroczystość otwarcia uświetnił wykład Jarosława Palickiego, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej, który przybliżył uczniom temat „stosunków polsko-ukraińskich w latach 1918 – 1947”. Gośćmi honorowymi spotkania byli przedstawiciele Zarządu Związku Sybiraków, Koło w Gorzowie Wielkopolskim, panie Maria Dratwińska i Halina Zalewska.