9 grudnia 2018

„Razem na Święta” – przedświąteczny wolontariat

„Razem na Święta” to akcja Ministra Edukacji Narodowej. Mogą wziąć w niej udział wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zorganizują działania w ramach przedświątecznego wolontariatu. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Zgłoszenia – do 14 grudnia br. W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa i typ przedszkola/szkoły/ placówki oświatowej oraz szacowana liczba uczniów i nauczycieli biorących udział w akcji.

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki, które zaangażują się w akcję, będą mogły pobrać specjalnie przygotowane logo i dołączyć w ten sposób do grona szkolnych wolontariuszy.

Przykłady działań w ramach przedświątecznego wolontariatu

Szkoły/przedszkola, które zechcą włączyć się w przedświąteczny wolontariat, mogą podjąć następujące działania:

• zorganizować spotkanie przedświąteczne dla osób samotnych lub potrzebujących w szkole, w domu seniora lub w domu dziecka,
  • przygotować drobne upominki świąteczne i obdarować nimi osoby samotne, chore lub potrzebujące,
  • zorganizować zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt,
  • pomóc osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach,
  • zorganizować imprezę integracyjną dla całej społeczności szkolnej lub lokalnej.

Zapraszamy do dzielenia się przykładami działań realizowanych przez przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową. Zdjęcia i informacje dotyczące akcji, szkoły mogą umieszczać na swoich stronach internetowych lub w mediach społecznościowych #RazemNaŚwięta

Szkolny wolontariat

Działania podejmowane w ramach akcji powinny odbywać się w porozumieniu ze szkolnym opiekunem wolontariatu oraz instytucją, w której młodzi ludzie będą realizowali swoje projekty.

Uczniów zachęcamy także do skorzystania z „Poradnika wolontariatu szkolnego”, natomiast dla nauczycieli i rodziców przydatna będzie publikacja „Wolontariat szkolny. Poradnik dla nauczycieli, dyrektorów i rodziców”. Obie pozycje są dostępne na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja/zaangazuj-sie-w-pomoc-innym-poradniki-wolontariatu-men.