18 października 2018

Sukces Lubuszan na olimpiadzie umiejętności zawodowych – EuroSkills 2018.

Sukces Lubuszan na olimpiadzie umiejętności zawodowych – EuroSkills 2018.

W ostatnim tygodniu września odbyła się w Budapeszcie olimpiada umiejętności zawodowych – EuroSkills 2018. Jest to europejska wersja konkursu WorldSkills, którego początki sięgają 1950 roku. Od 2008 roku konkurs organizowany jest przez WorldSkillsEurope, co dwa lata w jednym z państw członkowskich. Celem konkursu jest promocja edukacji branżowe, współpracy z pracodawcami oraz doskonalenie nauczycieli w praktycznej nauce zawodu.  To największe tego typu zawody na świecie, a towarzyszą im prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe.

W tym roku w olimpiadzie udział wzięło ponad 600 osób reprezentujących 28 krajów. Zawodnicy startowali w 37 konkurencjach w obrębie sześciu kluczowych sekcji: Technologii komunikacji i informacji; Technologii wytwarzania i inżynierii; Technologii konstrukcyjnych i budowlanych; Transportu i logistyki; Usług socjalnych oraz Sztuk kreatywnych i mody.

Polska debiutowała w tej prestiżowej imprezie. Nasz kraj reprezentowało osiem osób, w tym Maciej Pisarek – absolwent Zespołu Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wlkp. z 2017 r., laureat wielu olimpiad, konkursów zawodowych oraz branżowych, obecnie właściciel firmy gastronomicznej. Polskim ekspertem był Paweł Salamon – nauczyciel wspomnianej szkoły, szef kuchni, zdobywca podiumowych miejsc w konkursach ogólnopolskich w branży gastronomicznej, m.in. Kulinarnego Pucharu Polski, Mistrza Polski 2016 oraz v-ce Mistrza 2017.

Maciej Pisarek podczas zawodów EuroSkills odniósł kolejny sukces, zdobywając laur – Medallion for Excellence (Medal Doskonałości) w zawodach kucharzy.

Polską drużynę wspierała pani minister Anna Zalewska oraz polski ambasador Jerzy Snopka.

Koordynatorem uczestnictwa w zawodach polskiej drużyny, na  mocy decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej, jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. To ona wyłania zawodników oraz ekspertów, jest odpowiedzialna jest również za przygotowanie narodowych konkursów kompetencji zawodowych stanowiących eliminacje do konkursów w skali europejskiej i światowej.

W Budapeszcie zapadła decyzja o stałym udziale naszej reprezentacji w EuroSkills i WorldSkills.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1289128,zawody-zawodowcow-w-budapeszcie-udany-debiut-polakow.html

https://vimeo.com/294154519/ffc901ace0

men.gov.pl/ministerstwo/informacje/medal-doskonalosci-w-konkursie-euroskills.html

FOTOGALERIA – Link