3 maja 2019

Lubuski Kurator Oświaty z okazji Święta 3 Maja

Szanowni Państwo,

3 maja to w historii Polski niepodległej dzień szczególny. Święto to ustanowiono na pamiątkę uchwalenia pierwszego w naszych dziejach aktu konstytucyjnego, a drugiego na świecie.

Bardzo dziękuję, że w szkołach i placówkach naszego województwa dbają Państwo o krzewienie patriotyzmu i kultywowanie tradycji. Mimo, że w styczniu 1951 r. komuniści wprowadzili prawo likwidujące to święto, Sejm, ustawą z 6 kwietnia 1990 r., ponownie ustanowił dzień 3 Maja świętem państwowym. W ten sposób w naszej świadomości narodowej tradycja połączyła pokolenia I Rzeczypospolitej, Polskę odrodzoną w 1918 r. i Polskę nam współczesną.

Cieszę się, że wszystkie pokolenia łączy duma z uchwalenia Majowej Konstytucji i żadne zabiegi nie wymazały tego aktu z naszej świadomości. Wiem, że obchody rocznicowe były i są żywą i piękną lekcją historii nie tylko dla uczniów. Zachęcam do udziału w lokalnych uroczystościach.

Życzę miłego świętowania,

(-) Ewa Rawa