Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Specjaliści, Rodzice,
ekstremalne zjawiska, takie jak intensywne opady deszczu, które prowadzą do powodzi to dramaty, które mogą dodatkowo wpływać na psychikę dzieci i młodzieży, zwiększając stres i poczucie niepewności. Warto zwrócić szczególną uwagę na ich stan emocjonalny w tym trudnym czasie.
Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował nowe materiały edukacyjne.
Nowy film na YouTube: „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny?”
W najnowszym filmie na kanale YouTube Akademia NFZ, dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, dzieli się praktycznymi wskazówkami, jak rozpoznać kryzys psychiczny i jak skutecznie pomóc swojemu dziecku.
Film odpowiada na kluczowe pytania:
• Jak odróżnić kryzys psychiczny od typowych zachowań w okresie dojrzewania?
• Kiedy i gdzie szukać pomocy specjalistycznej?
• Na czym polega pomoc w „czterech zetkach”?
• Jak budować zdrowe relacje z dzieckiem, aby wspierać jego zdrowie psychiczne?
Zobacz film: Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny? https://youtu.be/L0b4SBbEhn4
Gdzie szukać pomocy?
Pomoc psychiatryczna dla dzieci i młodzieży jest realizowana na trzech poziomach:
1. I poziom: Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej – pierwsza linia wsparcia dla dzieci i rodziców.
2. II poziom: Opieka dzienna lub ambulatoryjna w oddziałach dziennych lub poradniach zdrowia psychicznego.
3. III poziom: Opieka szpitalna w stacjonarnych oddziałach psychiatrycznych.
Skierowanie nie jest wymagane. Ośrodki pomocy znajdujące się najbliżej miejsca zamieszkania można znaleźć śledząc interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży:
Mapa placówek https://pacjent.gov.pl/artykul/leczenie-psychiatryczne-mlodziezy-i-dzieci
Dodatkowo:
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajdą Państwo również w Poradniku Pacjenta Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-jak-pomoc-dziecku-w-kryzysie-psychicznym,8482.html