19 listopada 2024

Podsumowanie kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” w województwie lubuskim

18 listopada 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciecierzycach odbyła się konferencja pt. „Bezpieczna szkoła. Wyzwania i rozwiązania w zapobieganiu przemocy, uzależnieniom i samobójstwom wśród uczniów” organizowana przez Szkołę Podstawową w Ciecierzycach, Wojewodę Lubuskiego Marka Cebulę, Lubuskiego Kuratora Oświaty Mariusza Biniewskiego i Wójta Gminy Deszczno Pawła Tymszana, podczas której podsumowano konkurs „Dzieciństwo bez przemocy” organizowany przez Wojewodę Lubuskiego oraz Lubuskiego Kuratora Oświaty. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy szkół, nauczyciele i specjaliści. Wojewoda Lubuski i Lubuski Kurator Oświaty nagrodzili laureatów konkursów „Dzieciństwo bez przemocy” w kategorii plakat oraz fotografia. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom!

Przemoc, uzależnienia i samobójstwa to problemy, które dotykają coraz więcej młodych ludzi i są ogromnym wyzwaniem dla całej społeczności szkolnej, rodziców oraz wychowawców.
Współczesna szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także przestrzeń, w której młodzi ludzie kształtują swoje emocje, budują relacje i poszukują swojego miejsca w świecie. Musimy uczyć młodych ludzi, jak radzić sobie z emocjami, jak wyrażać siebie w zdrowy sposób i gdzie szukać pomocy, gdy tego potrzebują. Problematykę tą przybliżyli uczestnikom konferencji prelegenci: sędziowie sądu rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim sędzia wydziału cywilnego prezes SR p. Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia wydziału karnego wiceprezes SR p. Aleksandra Zygmund-Bogacz, psycholog z Instytutu Zdrowia Psychicznego ParaFamilia p. Weronika Odrobny, pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gorzowie Wielkopolskim p. Joanna Ostapiuk, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Deszcznie p. Maria Butrym, policjantka Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim sierżant Małgorzata Pikuła, psychoterapeuta i terapeuta uzależnień Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wielkopolskim p. Łukasz Krzeszowski. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania za ciekawe przygotowanie problematyki związane z ich doświadczeniami zawodowymi i pokazaniem skali występowania niepożądanych sytuacji życiowych.