Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski na zaproszenie Przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Roberta Surowca wziął udział miejskiej inauguracji projektu „Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży”.
Dzisiaj wraz z Wicemarszałek Sejmu RP, Moniką Wielichowską, wspólnie z Wojewodą Lubuskim Markiem Cebulą, Przewodniczącym Rady Miasta Robertem Surowcem, Wiceprezydent Izabelą Piotrowicz oraz Małgorzatą Domagałą oraz Radnymi Miasta uczyniono kolejny krok ku zapobieganiu kryzysom wśród dzieci i młodzieży.
Zatem już nie tylko na Mazowszu i Dolnym Śląsku, ale za sprawą decyzji samorządowców z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy do swoich szkół chcą wprowadzić wsparcie dla uczniów i uczennic swoich placówek, Niebieskie Skrzyneczki trafią do gorzowskich szkół, a dzięki patronatowi Lubuskiego Kuratora Oświaty znaleźć się będą mogły w KAŻDEJ LUBUSKIEJ SZKOLE I PLACÓWCE OŚWIATOWEJ.
Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska podczas spotkania oraz konferencji prasowej opowiedziała o projekcie psychicznego wsparcia dla dzieci i młodzieży.
Niebieska Skrzyneczka, jest projektem wymyślonym i przygotowanym przez Młodzieżową Radę Sejmiku Mazowieckiego, któremu staram się dodawać skrzydeł poza region Mazowsza. Młodzież na wakacjach, ale my dorośli pracujemy.Uczniowie będą mogli anonimowo zostawić w skrzyneczce wiadomości, które będą odbierane przez opiekunów projektu, np. psychologów szkolnych. Podejmą oni odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zapewnić osobom potrzebującym dostęp do profesjonalnej pomocy- mówiła Wicemarszałek.
Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, w której każdy uczeń może anonimowo wyrazić swoje obawy, problemy, prosić o pomoc lub wskazać, że ktoś potrzebuje takiej pomocy. Niebieskie Skrzyneczki zawieszane będą w szkołach, w bezpiecznym, w miarę możliwości odizolowanym miejscu, do których uczniowie będą mogli wrzucać anonimowe wiadomości z prośbą o wsparcie lub informacje o trudnych sytuacjach, z którymi zmagają się sami lub ich rówieśnicy.
Statystyki dotyczące kondycji psychicznej polskiej młodzieży wyglądają zatrważająco, jednak cieszy fakt, że problem ten zauważalny jest wśród samej młodzieży, gdyż projekt Niebieskiej Skrzyneczki to idea, która wyszła od samej młodzieży– podkreślił Przewodniczący Rady Miasta Robert Surowiec.
Niebieskie Skrzyneczki w swoim założeniu mają też pomóc szkolnym pedagogom, którzy po przeanalizowaniu wrzucanych do nich karteczek będą wiedzieli, z jakimi problemami boryka się młodzież z ich szkół, będą trzymali rękę na pulsie i mieli możliwość szybkiej reakcji w razie sytuacji kryzysowych – dodał Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski.
Niebieska Skrzyneczka niesie za sobą anonimowość i bezpieczeństwo, wsparcie i możliwość reakcji, ale również zwiększa świadomość, empatię i wpisuje się w kolejną formę wsparcia.
Projekt bardo cenny, bo jest stworzony przez młodzież i skierowany do rówieśników.