14 kwietnia 2022

Europejski Rok Młodzieży – Voice Your Vision!

2022 rok został ustanowiony Europejskim Rokiem Młodzieży. W związku z tym Komisja Europejska, Narodowe Agencje Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, Biura Eurodesk oraz Biura Kreatywnej Europy zachęcają do aktywnego uczestnictwa w jego obchodach. Motywem przewodnim Obchodów Europejskiego Roku Młodzieży jest wsłuchanie się w głos młodych. Hasło, jakie promuje Komisja Europejska, brzmi: Voice Your Vision!

Rok 2022 jest czasem specyficznym, kiedy cały świat podnosi się z pandemii, która wywarła ogromny wpływ na kondycję psychiczną zwłaszcza młodych osób. Jesteśmy również świadkami sytuacji w Ukrainie i stoimy przed wyzwaniem okazania wsparcia uchodźcom uciekającym przed wojną. Problem migracji dotyczy również innych obszarów pozostających w konfliktach. Aspekt integracji międzykulturowej, solidarności i włączania społecznego nabrał nowego znaczenia, dlatego obchody Europejskiego Roku Młodzieży to nie tylko świętowanie, ale także refleksja i wsparcie.

Tematy, nad którymi pochylamy się szczególnie, to:

  • Możliwości edukacyjne i zawodowe dla młodych (szczególnie dla osób z mniejszymi szansami);
  • Projekty propagujące solidarność i związane z okazywaniem wsparcia dla Ukrainy i uchodźców;
  • Zapobieganie szerzeniu się dezinformacji;
  • Aktywizacja i zwiększanie zaangażowania młodzieży w życie społeczne i politykę młodzieżową.

Więcej informacji na temat Europejskiego Roku Młodzieży: https://www.frse.org.pl/aktualnosci/europejski-rok-mlodziezy-voice-your-vision