24 września 2017

Sybirackie uroczystości z udziałem Lubuskiego Kuratora Oświaty

Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa wzięła udział w obchodach 78 rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka.

Światowy Dzień Sybiraka corocznie obchodzony jest 17 września. W tym roku gorzowskie uroczystości odbyły się 18 września, tradycyjnie już przy Pomniku Ofiar Stalinizmu na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wlkp.

20 września 2017 roku odbyła się konferencja dla uczniów gorzowskich szkół Kobieta – Matka – Sybiraczka, zorganizowana przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp., Zespół Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. oraz Koło Związku Sybiraków w Gorzowie Wlkp. Konferencję objęła swoim patronatem Ewa Rawa, Lubuski Kurator Oświaty. Podczas konferencji uczniowie szkół współpracujących ze Związkiem Sybiraków (Zespół Szkół nr 12, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących) przedstawili sylwetki kobiet zesłanych na Syberię, których życie związane jest z Gorzowem.

W przededniu Dnia Sybiraka Ewa Rawa wraz z Gorzowskimi Sybirakami uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Annie Makowskiej – Cieleń w Szkole Podstawowej w Starym Kurowie.