9 kwietnia 2018

Kongres Powiatów „Dobry Zawód”

Lubuski Kurator Oświaty Pani Ewa Rawa wraz z delegacją 18 dyrektorów lubuskich szkół kształcących w zawodach uczestniczyła w Kongresie Powiatów „Dobry Zawód”, który odbył się 6 kwietnia br. we Wrocławiu. Przedsięwzięcie zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

W Kongresie udział wzięła Minister Edukacji Narodowej Pani Anna Zalewska, Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek, przedstawiciele władz wojewódzkich i powiatowych, kuratorzy oświaty, także dyrektorzy szkół, nauczyciele i delegacje uczniów z 16 szkół kształcących w zawodach pożądanych na rynku pracy. Zaproszone szkoły miały możliwość przedstawienia swojej oferty edukacyjnej oraz osiągnieć. Województwo Lubuskie reprezentowali nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp., którzy zaprezentowali branżę elektryczno-elektroniczną.

Podczas Kongresu poruszono następujące tematy: zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym planowane od roku szkolnego 2019/2020, nowe rozwiązania wprowadzone w Systemie Informacji Oświatowej, prezentacja dobrych praktyk współpracy samorządu, przedsiębiorstw i szkół oraz wsparcie kształcenia zawodowego w ramach programów Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Więcej informacji:

– transmisja na żywo: Dobry Zawód | Kongres Powiatów.

https://men.gov.pl/ministerstwo/wideo/transmisja-na-zywo-dobry-zawod-kongres-powiatow.html

– prezentacja multimedialna: „Kongres Powiatów „Dobry Zawód” we Wrocławiu – prezentacja dalszych zmian w szkolnictwie zawodowym”.

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/kongres-powiatow-dobry-zawod-we-wroclawiu-prezentacja-dalszych-zmian-w-szkolnictwie-zawodowym.html

godłoL U B U S K I   K U R A T O R   O Ś W I A T Y

 

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie!

Kolejne wakacje za nami. Dzisiaj uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny, rok wielu zmian w szkołach, ale też rok kontynuacji. Otwarcie pierwszych Branżowych Centrów Umiejętności, wprowadzenie nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, kontynuacja „Historii i teraźniejszości”, rozwój programu „Laboratoria Przyszłości” w szkołach ponadpodstawowych, zwiększenie finansowania m. in. programów „Poznaj Polskę”, „WF z AWF”, laptopy dla uczniów – to tylko wybrane zmiany, które będą obowiązywać w nowym roku szkolnym. Wśród kierunków, które będą realizowane w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2023/2024 znalazły się: wspomaganie wychowawczej roli rodziny, działania w zakresie edukacji klasycznej, doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, rozwój kształcenia zawodowego, wspieranie uczniów w rozwijaniu ich aktywności fizycznej, rozwój umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Drodzy Nauczyciele! Praca, którą wykonujecie jest nieoceniona. Wierzę, że Państwa upór, oddanie i zaangażowanie zaowocują jeszcze lepszymi wynikami nauczania, większą liczbą zadowolonych wychowanków i Państwa satysfakcją w pracy.

Drodzy Uczniowie! Dla wielu z Was będzie to pierwszy rok, jaki spędzicie w nowej szkole. Dla innych z kolei ostatni, zakończony egzaminami, po których znajdziecie się w nowych szkołach. Wszyscy dziś ponownie stajecie przed ogromną szansą. Mam nadzieję, że z tej szansy skorzystacie. Ta szansa to dobre warunki nauki i wspaniali nauczyciele, którzy z pewnością dołożą wszelkich starań, aby zapewnić Wam jak najwyższy poziom edukacji.

Wszystkim, dla których ważna jest edukacja i wychowanie młodego pokolenia Lubuszan, życzę pełnego sukcesów, spokojnego roku szkolnego 2023/2024.

Lubuski Kurator Oświaty

Ewa Rawa