1 października 2019

Ogólnopolski konkurs „Elektronika – by żyło się łatwiej”

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI już po raz trzeci ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem:

Elektronika – by żyło się łatwiej

 

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów o profilach matematyczno-fizycznych i politechnicznych oraz techników elektronicznych, mechatronicznych, informatycznych, automatycznych i pokrewnych.

Do konkursu można zgłaszać zrealizowane projekty będące przykładami praktycznych zastosowań szeroko pojętej elektroniki. Mogą nimi być:

– układy elektroniczne,

– systemy mechatroniczne,

– aplikacje sterowników programowalnych PLC takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych,

– aplikacje na mikrokontrolerach,

– aplikacje na smartfony i tablety,

– programy komputerowe,

– inne.

 

Zakres zastosowań może obejmować między innymi:

– wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących, niedosłyszących, mających problemy z komunikacją, poruszaniem itp.),

– elektronika dla zdrowia – rozwiązania wspomagające trening, dietę oraz kuracje,

– automatyka domowa – automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji, sterowanie bramami, oknami, roletami oraz domowe systemy bezpieczeństwa (zabezpieczenia antywłamaniowe, symulatory obecności osób itp.),

– systemy dokarmiania zwierząt domowych oraz podlewania roślin podczas nieobecności domowników,

– stacje meteorologiczne,

– systemy kontroli zanieczyszczeń,

– systemy odmierzania czasu (np. rejestrowanie czasu użytkowania urządzeń i materiałów eksploatacyjnych),

– systemy oświetlenia awaryjnego,

– wszelkie urządzenia ruchome – w tym modele pojazdów, robotów kroczących, obiektów latających,

– urządzenia warsztatowe – przyrządy pomiarowe, zautomatyzowane obrabiarki, drukarki 3D,

– pomoce dydaktyczne zarówno sprzętowe jak i programowe,

– inne.

 

Do konkursu można zgłaszać projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach. Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i tworzone w zespołach dwuosobowych – np. będące efektem działalności kół zainteresowań.

Osoby zamierzające wziąć udział w Konkursie powinny zarejestrować się w systemie rejestracji podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela-opiekuna. Termin rejestracji upływa z dniem 15 grudnia 2019. Strona rejestracji będzie uruchomiona wkrótce.

Opis zrealizowanego projektu w postaci dokumentu PDF o objętości nie przekraczającej 6 stron należy przesłać na stronę Konkursu do dnia 4 stycznia 2020. Szczegóły dotyczące formy dokumentu określone są w Regulaminie oraz szablonie projektu dostępnym po dokonaniu rejestracji.

Spośród autorów przesłanych projektów wyłonione zostanie grono finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie, który odbędzie się 6 marca 2020 w Instytucie Elektroniki Politechniki Śląskiej. Uczestnicy finału przedstawią swoje projekty w formie 10 minutowej prezentacji.

Spośród finalistów wyłonieni zostaną laureaci, którzy otrzymają roczne stypendium fundowane przez Dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej (pod warunkiem, że podejmą studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oraz nagrody rzeczowe fundowane przez sponsorów.

Nagrody przewidziane są również dla szkół, z których wywodzą się laureaci.

Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezydenta Miasta Żory, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. oraz Fundacji TEANO.

Patronami medialnymi konkursu są radio eM oraz wydawnictwo AVT – wydawca miesięczników Elektronika dla Wszystkich oraz Elektronika Praktyczna.

Szczegółowe zasady określone są w Regulaminie dostępnym na stronie konkursu:

konkurs.iele.polsl.pl.

 

Ważne daty:

– 15 grudnia 2019 – termin rejestracji uczestników

– 4 stycznia 2020 – termin nadsyłania projektów konkursowych

– 6 marca 2020 – uroczysty finał konkursu

 

Zapraszamy do udziału.

Załączniki

Konkurs
Data: 2019-10-01, rozmiar: 408 KB
Regulamin konkursu
Data: 2019-10-01, rozmiar: 608 KB