20 listopada 2009

Informacja w sprawie sposobu wypełniania oświadczeń lustracyjnych

1. Obowiązek złożenia “OŚWIADCZENIA O PRACY LUB SŁUŻBIE W ORGANACH BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA LUB WSPÓŁPRACY Z NIMI W OKRESIE OD DNIA 22 LIPCA 1944 R. DO DNIA 31 LIPCA 1990 R.”, zwanego dalej “oświadczeniem lustracyjnym”, spoczywa na kandydatach na dyrektorów szkół publicznych urodzonych przed dniem 1 sierpnia 1972 roku.

2. Obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego nie dotyczy kandydatów na stanowiska dyrektorów przedszkoli, szkół niepublicznych oraz placówek oświatowych (chyba, że w skład publicznej placówki oświatowej wchodzi szkoła).

3. Kandydaci na dyrektorów szkół, którzy oświadczają, że nie pracowali, nie pełnili służby ani nie byli świadomymi i tajnymi współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa, wypełniają jedynie pierwszy segment Części A oświadczenia lustracyjnego.

4. Kandydaci na dyrektorów szkół, którzy oświadczają, że pracowali, pełnili służbę, byli świadomymi i tajnymi współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa, wypełniają drugi segment Części A oraz Część B oświadczenia lustracyjnego.

5. W miejscach oznaczonych “*” należy “właściwe podkreślić”.

6. Zgodnie z art. 7 ust. 3 ww. ustawy: “złożenie oświadczenia lustracyjnego powoduje wygaśnięcie obowiązku jego powtórnego złożenia w przypadku późniejszego kandydowania lub wykonywania funkcji publicznej, z którą związany jest obowiązek złożenia oświadczenia”. W tym przypadku kandydaci przedkładają Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty INFORMACJĘ O ZŁOŻENIU OŚWIADCZENIA O PRACY LUB SŁUŻBIE W ORGANACH BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA LUB WSPÓŁPRACY Z NIMI W OKRESIE OD DNIA 22 LIPCA 1944 ROKU DO DNIA 31 LIPCA 1990 ROKU.

7. Organem właściwym do przyjmowania oświadczeń kandydatów na stanowiska dyrektorów lubuskich szkół publicznych i niepublicznych jest Lubuski Kurator Oświaty. Wraz z oświadczeniem lustracyjnym (lub informacją o złożeniu oświadczenia lustracyjnego) należy złożyć pismo przewodnie określające stanowisko i nazwę szkoły, o które ubiega się kandydat.

8. Kandydaci są zobowiązani przedłożyć oświadczenie lustracyjne:

• 1) jeżeli ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora szkoły – najpóźniej w chwili złożenia oferty;
    2) jeżeli nie ogłoszono konkursu na stanowiska dyrektora szkoły, a także w przypadku powierzenia stanowiska dyrektora szkoły na kolejne lata – najpóźniej w chwili wyrażenia zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji.