15 listopada 2023

XX jubileuszowa edycja spotkań spod Znaku Rodła – 3 marzec 2024 r.

W związku z 86. rocznicą ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła rozpoczęte zostały przygotowania do uroczystości w dniu 3 marca 2024 r. (niedziela) na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, która upamiętni członków Związku Polaków w międzywojennych Niemczech – Polaków spod Znaku Rodła.


Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. w największej sali widowiskowej Theater des Volkes, jako katechizm narodowy, „mały dekalog” polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem. Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle! – to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami. Pięć Prawd Polaków ogłoszonych uroczyście w trakcie Berlińskiego Kongresu jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.

Ogólnopolskie wydarzenie z udziałem gości z całej Polski będzie już XX jubileuszową edycją wrocławskich spotkań spod Znaku Rodła, która odbędzie się 2-3 marca 2024 r.

 

Organizator zwraca się z prośbą do szkolnej społeczności za obecność na spotkaniu spod Znaku Rodła, udział pocztu sztandarowego, przygotowanie plansz z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła, uczestniczenie w wydarzeniu wg programu dnia oraz promocję szkoły podczas części merytoryczno – artystycznej. Mile widziane byłoby recytowanie przez młodzież szkolną wierszy (wiersze spod Znaku Rodła w posiadaniu organizatora), zaprezentowanie programu słowno – muzycznego (artystycznego), występ muzyczny, orkiestry szkolnej, pokazanie zebranej publiczności akcentów staropolskich, itp.

Fundacja Rodzina Rodła zachęca do kontaktu tadeusz-szczyrbak@wp.pl i deklaracji udziału w programie (scenariuszu) do dnia 5 grudnia 2023 r.

 

PROGRAM 86. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła – Wrocław 3 marca 2024 r.

  • godz. 8.30 uroczystość przy tablicy z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła (kościół pw. św. Marcina – Ostrów Tumski we Wrocławiu) – apel pamięci, złożenie kwiatów i wieńców, obecność pocztów sztandarowych,
  • godz. 9.20 – 9.30 IX Marsz Rodła przez Ostrów Tumski do Archikatedry wrocławskiej
  • godz. 10.00 Msza św. w Archikatedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela (przewodniczy JE Ks. Bp Tadeusz Lityński Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej)
  • godz. 12.30 część merytoryczna – artystyczna w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego