8 września 2023

VIII edycja programu „Być jak Ignacy”

Fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza oraz patron honorowy programu Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają na VIII edycję programu „Być jak Ignacy” tym razem pod hasłem „Nauka pełna energii”.

Hasłem tegorocznego projektu jest: „Nauka pełna energii”. Zachęca uczestników do zgłębiania wiedzy poprzez fascynujące eksperymenty. Pokazuje osiągnięcia polskich naukowców i wynalazców. Jest też okazją do wskazania uczniom drogi ku przyszłym odkryciom. Każde zajęcia edukacyjne zostały zaprojektowane w sposób angażujący, kreatywny i dostosowany do preferencji uczestników. Ma to być zachęta dla uczniów do poznania tematów związanych z odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii (m.in. paliwami kopalnianymi, biomasą, fotowoltaiką, czy energią z sił natury). Podczas VIII edycji powstanie 8 odcinków programu naukowo-rozrywkowego (dostępnych na kanale YouTube „Być jak Ignacy”). Główną osią wydarzenia będzie Ignacy i jego wierny pomocnik, robot Blu. Uczniowie będą mieli też okazję poznać zarówno wybitne postaci historyczne, jak i współczesnych naukowców, gotowych podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Program Być jak Ignacy „Nauka pełna energii” dostosowany jest do różnych poziomów nauczania: I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Przygotowano 12 scenariuszy lekcji dla każdej grupy wiekowej, skupiających się na 12 tematach dotyczących energii. Materiały edukacyjne będą dostępne w wersji interaktywnej. Zajęcia oparte będą na metodzie naukowej, obejmując pracę projektową, zabawy edukacyjne, fascynujące eksperymenty oraz kreatywne aktywności plastyczne.

Udział w programie i wyzwanie

Udział w programie polega na założeniu koła naukowego w szkole i prowadzeniu zajęć na podstawie dostarczonych scenariuszy. Program obejmuje 12 lekcji, a aktywności edukacyjne będą trwać od października 2023 r. do końca marca 2024 r. Finałem zajęć jest przygotowanie pracy konkursowej w postaci filmu na wybrany temat z zajęć. Tytułem Naukowej Szkoły Ignacego nagrodzonych zostanie po 10 szkół z największą ilością punktów z każdej grupy wiekowej. Spośród nich wyłoniony zostanie laureat nagrody głównej – Szkoła Roku 2023/2024.

Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji oraz konkursu na stronie: https://bycjakignacy.pl/

godłoL U B U S K I   K U R A T O R   O Ś W I A T Y

 

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie!

Kolejne wakacje za nami. Dzisiaj uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny, rok wielu zmian w szkołach, ale też rok kontynuacji. Otwarcie pierwszych Branżowych Centrów Umiejętności, wprowadzenie nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, kontynuacja „Historii i teraźniejszości”, rozwój programu „Laboratoria Przyszłości” w szkołach ponadpodstawowych, zwiększenie finansowania m. in. programów „Poznaj Polskę”, „WF z AWF”, laptopy dla uczniów – to tylko wybrane zmiany, które będą obowiązywać w nowym roku szkolnym. Wśród kierunków, które będą realizowane w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2023/2024 znalazły się: wspomaganie wychowawczej roli rodziny, działania w zakresie edukacji klasycznej, doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, rozwój kształcenia zawodowego, wspieranie uczniów w rozwijaniu ich aktywności fizycznej, rozwój umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Drodzy Nauczyciele! Praca, którą wykonujecie jest nieoceniona. Wierzę, że Państwa upór, oddanie i zaangażowanie zaowocują jeszcze lepszymi wynikami nauczania, większą liczbą zadowolonych wychowanków i Państwa satysfakcją w pracy.

Drodzy Uczniowie! Dla wielu z Was będzie to pierwszy rok, jaki spędzicie w nowej szkole. Dla innych z kolei ostatni, zakończony egzaminami, po których znajdziecie się w nowych szkołach. Wszyscy dziś ponownie stajecie przed ogromną szansą. Mam nadzieję, że z tej szansy skorzystacie. Ta szansa to dobre warunki nauki i wspaniali nauczyciele, którzy z pewnością dołożą wszelkich starań, aby zapewnić Wam jak najwyższy poziom edukacji.

Wszystkim, dla których ważna jest edukacja i wychowanie młodego pokolenia Lubuszan, życzę pełnego sukcesów, spokojnego roku szkolnego 2023/2024.

Lubuski Kurator Oświaty

Ewa Rawa