Fundacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza oraz patron honorowy programu Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają na VIII edycję programu „Być jak Ignacy” tym razem pod hasłem „Nauka pełna energii”.
Hasłem tegorocznego projektu jest: „Nauka pełna energii”. Zachęca uczestników do zgłębiania wiedzy poprzez fascynujące eksperymenty. Pokazuje osiągnięcia polskich naukowców i wynalazców. Jest też okazją do wskazania uczniom drogi ku przyszłym odkryciom. Każde zajęcia edukacyjne zostały zaprojektowane w sposób angażujący, kreatywny i dostosowany do preferencji uczestników. Ma to być zachęta dla uczniów do poznania tematów związanych z odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii (m.in. paliwami kopalnianymi, biomasą, fotowoltaiką, czy energią z sił natury). Podczas VIII edycji powstanie 8 odcinków programu naukowo-rozrywkowego (dostępnych na kanale YouTube „Być jak Ignacy”). Główną osią wydarzenia będzie Ignacy i jego wierny pomocnik, robot Blu. Uczniowie będą mieli też okazję poznać zarówno wybitne postaci historyczne, jak i współczesnych naukowców, gotowych podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Program Być jak Ignacy „Nauka pełna energii” dostosowany jest do różnych poziomów nauczania: I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Przygotowano 12 scenariuszy lekcji dla każdej grupy wiekowej, skupiających się na 12 tematach dotyczących energii. Materiały edukacyjne będą dostępne w wersji interaktywnej. Zajęcia oparte będą na metodzie naukowej, obejmując pracę projektową, zabawy edukacyjne, fascynujące eksperymenty oraz kreatywne aktywności plastyczne.
Udział w programie i wyzwanie
Udział w programie polega na założeniu koła naukowego w szkole i prowadzeniu zajęć na podstawie dostarczonych scenariuszy. Program obejmuje 12 lekcji, a aktywności edukacyjne będą trwać od października 2023 r. do końca marca 2024 r. Finałem zajęć jest przygotowanie pracy konkursowej w postaci filmu na wybrany temat z zajęć. Tytułem Naukowej Szkoły Ignacego nagrodzonych zostanie po 10 szkół z największą ilością punktów z każdej grupy wiekowej. Spośród nich wyłoniony zostanie laureat nagrody głównej – Szkoła Roku 2023/2024.
Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji oraz konkursu na stronie: https://bycjakignacy.pl/