Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Szanowni Nauczyciele i Nauczycielki,
Szanowni Rodzice,
Drodzy Uczniowie i Uczennice,
rok szkolny 2025/2026 dobiega końca. To czas podsumowań wyników edukacyjnych oraz szkolnych działań profilaktycznych realizowanych w ramach programów wychowawczo-profilaktycznych. To również odpowiedni moment na to, aby upowszechnić wśród wszystkich członków i członkiń społeczności szkolnych zasady bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego. Dlatego też ogłoszono kolejną edycję ogólnopolskiej akcji pod nazwą Tydzień dla bezpieczeństwa.
Serdecznie zachęcamy do organizacji przedsięwzięcia, pozostawiając dyrektorom szkół wybór jednego tygodnia spośród dwóch ostatnich tygodni czerwca 2026 r. przed zakończeniem roku szkolnego.
Wakacje są okresem zasłużonego odpoczynku dla wszystkich uczniów i uczennic.
Dla niektórych z nich, niestety, wiążą się one także z zagrożeniem uzależnienia od między innymi środków odurzających i substancji psychoaktywnych. Tym, na co jako osoby odpowiedzialne za edukację i dobrostan ludzi młodych powinniśmy zwrócić uwagę, jest również bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne dzieci i młodzieży.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Cyfryzacji, Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz Urzędem Ochrony Danych Osobowych przygotowało pakiet edukacyjny do wykorzystania w szkołach i placówkach zarówno podczas akcji jak również w nowym roku szkolnym 2026/2027.
Nadchodząca akcja to odpowiedni moment na upowszechnienie nowych przepisów, w tym wchodzącego w życie obowiązku noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy na rowerze, hulajnodze elektrycznej oraz urządzeniach transportu osobistego. Jednocześnie proszę o to, aby zwrócili Państwo szczególną uwagę na nowelizację przepisów rozporządzenia w sprawie wypoczynku, które wprowadzają wyższe standardy bezpieczeństwa nad wodą.
W związku z powyższym udostępniamy pakiet materiałów, które będą wsparciem Państwa działań edukacyjnych i profilaktycznych oraz list Pani Minister Barbary Nowackiej.

