14 listopada 2022

Polsko-ukraińskie e-booki i audiobooki dostępne za darmo do pobrania

„Gdzie jest Kuki?” oraz „Najlepszy przyjaciel” to e-booki powstałe w wyniku współpracy Fundacji Zaczytani.org oraz Fundacji Warbud – Warto Pomagać. Każdy z nich składa się z trzech części: bajki, scenariusza do bajkoterapii dla rodziców i edukatorów oraz części eksperckiej pt. „Integracja ukraińskich dzieci w polskich szkołach”.

Obie publikacje dostępne są w dwóch wersjach językowych polskiej i ukraińskiej i można pobrać je za darmo z tej strony. Przygotowano także audiobooki, w nagraniach których udział wzięli wolontariusze z firmy Warbud S.A. oraz aktorka Joanna Jabłczyńska, od lat współpracująca z Fundacją Zaczytani.org.

Celem powstania obu bajek jest budowanie zrozumienia pomiędzy przedstawicielami dwóch kultur, które pod wpływem obecnej sytuacji geopolitycznej zderzają się na co dzień w niemal każdej polskiej szkole. We wrześniu 2022 roku aż 185 000 dzieci z Ukrainy rozpoczęło naukę w naszym kraju, zaś w sumie w Polsce przebywa aż 700–800 tys. Ukraińców w wieku szkolnym. Potrzeba korzystania ze specjalistycznych narzędzi, które pomogą im w adaptowaniu się do nowej sytuacji i budowaniu relacji, jest więc naprawdę wielka.