7 września 2023

13 edycja bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży z programowania Koduj z Gigantami

Drodzy uczniowie szkół podstawowych,

Zapisy czas start!

Już teraz możecie się zapisać na 13. edycję Koduj z Gigantami W kr(AI)nie przyszłości i wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z programowania dla dzieci i młodzieży odbywających się w sierpniu i wrześniu 2023 w Zielonej Górze oraz online.

Giganci Programowania zapraszają na Koduj z Gigantami – W kr(AI)nie przyszłości bezpłatne zajęcia z programowania online oraz stacjonarnie w naszym mieście łączące naukę z uwielbianym przez najmłodszych światem gier.

Już po raz 13. organizatorzy bezpłatnej akcji przybliżą młodym uczestnikom podstawy programowania i korzystania z nowych technologii, dając możliwość równego dostępu do tego rodzaju zajęć i przeciwdziałając wykluczeniu cyfrowemu. Do udziału w warsztatach wystarczą chęć nauki i ciekawość. W pozostałe aspekty programowania, uczestników wprowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy nie tylko uczą, ale i inspirują młodych fanów kodowania. W trakcie warsztatów nauczycie się m.in. programować w języku Scratch oraz poznacie środowiska jak Minecraft Education Edition, Python, C#, C++ oraz App Inventor.

  • Scratch: środowiska pozwalającego wprowadzić najmłodszych w świat programowania,
  • Minecraft Education: pozwalającego kodować w grze Minecraft przy pomocy blokowego języka programowania,
  • App Inventor: w którym tworzone są aplikacje i gry na urządzenia mobilne,
  • C#: jednego z najbardziej zaawansowanych, profesjonalnych języków programowania, w którym pracują zawodowi programiści,
  • Python: języka programowania pozwalającego tworzyć zaawansowane projekty,
  • C++: języka programowania powszechnie wykorzystywanego w branży IT.

Każdej edycji Koduj z Gigantami przyświeca inny motyw. Tym razem Giganci Programowania zaproszą uczestników do Kr(AI)ny Przyszłości, a o tematyce warsztatów mówi już sama nazwa zapisana w przewrotny sposób. To w niej organizatorzy wyróżniają litery AI (Artificial Intelligence), czyli z ang. “sztuczna inteligencja”.

Celem wydarzenia jest rozwijanie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży i inspirowanie ich nowymi technologiami. Akcję wspierają m.in. MEiN, GovTech Polska czy NASK oraz włodarze miasta Zielona Góra. Przygotujcie się z do niesamowitej zabawy! Organizatorzy czekają na Was!

Więcej informacji i formularz zapisowy znajdziecie tutaj: https://info.kodujzgigantami.pl/3OZL98x

godłoL U B U S K I   K U R A T O R   O Ś W I A T Y

 

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i Nauczyciele,
Drodzy Uczniowie!

Kolejne wakacje za nami. Dzisiaj uroczyście rozpoczynamy nowy rok szkolny, rok wielu zmian w szkołach, ale też rok kontynuacji. Otwarcie pierwszych Branżowych Centrów Umiejętności, wprowadzenie nowego przedmiotu „Biznes i zarządzanie”, kontynuacja „Historii i teraźniejszości”, rozwój programu „Laboratoria Przyszłości” w szkołach ponadpodstawowych, zwiększenie finansowania m. in. programów „Poznaj Polskę”, „WF z AWF”, laptopy dla uczniów – to tylko wybrane zmiany, które będą obowiązywać w nowym roku szkolnym. Wśród kierunków, które będą realizowane w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2023/2024 znalazły się: wspomaganie wychowawczej roli rodziny, działania w zakresie edukacji klasycznej, doskonalenie kompetencji nauczycieli w pracy z uczniem z doświadczeniem migracyjnym, rozwój kształcenia zawodowego, wspieranie uczniów w rozwijaniu ich aktywności fizycznej, rozwój umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Drodzy Nauczyciele! Praca, którą wykonujecie jest nieoceniona. Wierzę, że Państwa upór, oddanie i zaangażowanie zaowocują jeszcze lepszymi wynikami nauczania, większą liczbą zadowolonych wychowanków i Państwa satysfakcją w pracy.

Drodzy Uczniowie! Dla wielu z Was będzie to pierwszy rok, jaki spędzicie w nowej szkole. Dla innych z kolei ostatni, zakończony egzaminami, po których znajdziecie się w nowych szkołach. Wszyscy dziś ponownie stajecie przed ogromną szansą. Mam nadzieję, że z tej szansy skorzystacie. Ta szansa to dobre warunki nauki i wspaniali nauczyciele, którzy z pewnością dołożą wszelkich starań, aby zapewnić Wam jak najwyższy poziom edukacji.

Wszystkim, dla których ważna jest edukacja i wychowanie młodego pokolenia Lubuszan, życzę pełnego sukcesów, spokojnego roku szkolnego 2023/2024.

Lubuski Kurator Oświaty

Ewa Rawa