menu główne

banner wypoczynek
banner edu. war. dod.
banner dg edukacja
Projekt Comenius „IMPULS – Implementacja kontaktów z praktyką w przedsiębiorstwach dla nauczycieli i uczniów” w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”. Drukuj
Autor: Grażyna Kołogrecka – Dul (tel.095 725 50 31)
środa, 04 lipca 2012 08:30

impuls transfer

Kilkuletnia współpraca Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. z Instytutem Kształcenia Ekonomicznego w Oldenburgu (Niemcy), prowadzona w obszarze doskonalenia zawodowego nauczycieli ekonomii i przedsiębiorczości (projekty Ekolan I – IV), od roku szkolnego 2012/2013 będzie kontynuowana poprzez realizacje wspólnego projektu programu Comenius finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie”.

Projekt o nazwie „ IMPULS – Implementacja kontaktów z praktyką w przedsiębiorstwach dla nauczycieli i uczniów” (Comenius Projekt 518571-LLP-1-2011-1-DE-COMENIUS-CMP) będzie realizowany w okresie: 01.10.2011r. – 30.09.2014r. przez partnerów polskich, niemieckich i holenderskich, w tym dyrektorów i nauczycieli szkół oraz przedstawicieli gospodarki (rynku pracy).

Cele projektu:

• Wspieranie nauczania ustawicznego, mobilności zawodowej i wspólnego rynku pracy w obszarze europejskim
  • Opracowanie i wypróbowanie koncepcji (perspektywicznie z możliwością transferu na inne regiony), która wspiera:
    • kontakty z praktyką w nauczaniu przedmiotów ekonomicznych,
    • orientację zawodowa uczniów,
    • powiązanie szkół z podmiotami gospodarczymi -

poprzez:

• opracowanie dydaktycznych materiałów doskonalących dla nauczycieli oraz materiałów lekcyjnych,
  • doskonalenia nauczycieli, również dyrektorów szkól i podmiotów gospodarczych,
  • wspieranie tworzenia ponadgranicznych sieci powiązań miedzy szkołami i podmiotami gospodarczymi.

Konsorcjum projektu:

HOLANDIA

NIEMCY

POLSKA

Koordynacja krajowa

• Saxion Hogescholen (Fakultet: Business Engineertin and Entrepreneurship)

Koordynacja całościowa

• Instytut Kształcenia Ekonomicznego Non-Profit Sp. z o.o. (Instytut przy Uniwersytecie Carl'a von Ossietzky w Oldenburgu)

Koordynacja krajowa

• Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.
  • Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp.

Szkoły

• ROC van Twente College voor Educatie Zuid (Fakultet:VAVO)
  • Stichting Openbaar voortgezet onderwijs De Waerdenborch

• Berufskolleg Ennepetal
  • Michaelschule Papenburg (Haupt-und Realschule)
  • Ehm Welk (Oberschule Angermünde)

Szkoły

• Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Gorzowie Wlkp.
  • Zespół Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu

Przedstawiciel gospodarki

• Platovoet, Marco (Międzynarodowy doradca marketingowy)

Izby przemyslowo-handlowe

• IPH Wschodnia Branderburgia we Frankfurcie /n. Odrą
  • IPH Fryzja Wschodnia w Emden

Izba handlowa

• ZIPH – Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa w Gorzowie Wlkp.

Ewaluacja/Ekspert:

• Ina Grieb (CvO Oldenburg)

Koordynator projektu: Sandra Hänke, Instytut Kształcenia Ekonomicznego w Oldenburgu.

Pierwsze spotkanie przedstawicieli wszystkich placówek uczestniczących w projekcie odbyło się w listopadzie 2012 r. w Oldenburgu. Celem spotkania było przedstawienie projektu i dyskusja na temat jego przebiegu, stworzenie wspólnego fundamentu do realizacji projektu i oczekiwań związanych z uczestnictwem w projekcie, analiza obecnie istniejących oświatowych warunków ramowych w kontekście kontaktów z praktyką w poszczególnych regionach, wymiana doświadczeń.

sio

prawo_oswiatowe