25 października 2021

Podsumowanie konferencji „Szachy w szkole”.

W konferencji „Szachy w szkole”, która odbyła się w dniu 20 października 2021 r., w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, uczestniczyło ponad pięćdziesięciu dyrektorów i nauczycieli z Gorzowa Wielkopolskiego oraz powiatu gorzowskiego. Organizatorem konferencji byli Lubuski Kurator Oświaty oraz Klub Szachowy „Stilon” Gorzów Wielkopolski.

Celem spotkania było przedstawienie zagadnień związanych z nauczaniem gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Konferencję otworzyła Pani Ewa Rawa – Lubuski Kurator Oświaty, zachęcając do wprowadzania gry w szachy do szkół. W pierwszej części Pan Jan Przewoźnik – dr psychologii, przedstawił walory edukacyjne i wychowawcze nauczania gry w szachy w wieku wczesnoszkolnym, a Pan Andrzej Modzelan – nauczyciel oraz prezes Klubu Szachowego „Stilon”, zaprezentował metodykę nauczania i narzędzia dydaktyczne w oparciu o „Elementarz Chess Grow” oraz praktykę w Szkole Podstawowej nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim. Drugą część spotkania stanowił panel dyskusyjny z udziałem: Pani Jolanty Sikory – dyrektora Szkoły Podstawowej nr 13 w Gorzowie Wielkopolskim, Pani Renaty Ostrzeniewskiej – animatorki i szachowej ambasadorki dzieci z gminy Deszczno, Pani Sylwii Ziobrowskiej – nauczycielki szachów w Szkole Podstawowej w Brodach, które opowiedziały o własnych doświadczeniach i rozwiązaniach w zakresie nauczania gry w szachy w szkołach. Dodatkowo Pan Michał Mazurkiewicz – absolwent projektu „Szachy w Szkole” w SP 13 w Gorzowie Wielkopolskim oraz Pani Anna Witkowska – mama ucznia grającego w szachy, podzielili się doświadczeniami w odniesieniu do korzyści jakie szachy wnoszą nie tylko w edukacji, ale także w codziennym życiu.