15 października 2018

Nabór wniosków w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – wnioski na 2019 rok.

Przypominamy, że 20 listopada 2018 r. upływa termin składania przez organy prowadzące wniosków na rok 2019 w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Wnioski należy składać zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r., dotyczącym realizacji wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych w latach 2016-2020 do organu prowadzącego szkołę/ bibliotekę.

Zgodnie z ww. Rozporządzeniem organ prowadzący może otrzymać jednokrotnie wsparcie finansowe w odniesieniu do poszczególnych szkół, szkół za granicą lub bibliotek pedagogicznych.

W przypadku nieuzyskania przez organ prowadzący w danym roku wsparcia finansowego
w odniesieniu do danej szkoły lub biblioteki pedagogicznej, organ prowadzący może ponownie złożyć wniosek o udzielenie wsparcia finansowego w odniesieniu do tej szkoły lub biblioteki pedagogicznej.

W roku 2018 dofinansowanie otrzymały 22 organy prowadzące szkoły w tym 70 szkół na łączna kwotę 704 184 zł.

Wielkość środków przyznanych szkołom i bibliotekom pedagogicznym na zakup książek zależeć będzie od liczby uczniów uprawnionych do korzystania z bibliotek, maksymalne wyniesie:

• 2.480 zł dla małych szkół (do 70 uczniów);
  • 4.000 zł dla średnich szkół (od 71 do 170 uczniów);
  • 12.000 zł dla dużych szkół (od 170 uczniów);
  • 4.600 zł dla bibliotek pedagogicznych.

Poniżej lista szkół, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu w latach 2016- 2018 roku oraz wzory Wniosków do pobrania.