13 lutego 2023

Konkurs fotograficzny „Znaki pamięci o Sybirakach w województwie lubuskim”

Państwo
Dyrektorzy, Nauczyciele,
Uczniowie lubuskich szkół!

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie
Ks. kardynał Stefan Wyszyński

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się akcja, podczas której wywieziono na Wschód ponad 140 tysięcy osób. Była to pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez władze sowieckie, która dotknęła ludność z Kresów II Rzeczypospolitej.

Z potrzeby zachowania pamięci o zmarłych na Syberii oraz jako wyraz podziękowania i wdzięczności tym, którym udało się powrócić do Ojczyzny, ale odeszli już od nas na zawsze, często z inicjatywy członków Związku Sybiraków, wznoszone są znaki pamięci. W Polsce są to: cmentarze, symboliczne mogiły, kaplice, krzyże, tablice pamiątkowe, pomniki, obeliski, głazy pamięci, sztandary, ulice, ronda, izby pamięci i ekspozycje muzealne, prace malarzy czy literatów o zesłańczym rodowodzie, spisane relacje represjonowanych. Często powstają w kościołach lub obok kościołów.

Chcąc pokazać znaki pamięci o Sybirakach w województwie lubuskim gorąco proszę uczniów i nauczycieli  lubuskich szkół o liczny udział w konkursie.

Ewa Rawa

Lubuski Kurator Oświaty