19 stycznia 2018

IV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”

IPNZapraszamy uczniów klas VII szkół podstawowych, uczniów gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnych do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „W kręgu poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.

Organizatorami Konkursu są Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska

Zadaniem każdego z uczestników będzie przygotowanie maksymalnie jednego wybranego utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy na bazie wspomnień więźniarek KL Ravensbrück.
Wypełnioną Kartę Zgłoszenia do eliminacji wojewódzkich należy przesłać pocztą elektroniczną do 2 marca 2018 r. na adresy e-mail koordynatorów eliminacji wojewódzkich z Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN (lista poniżej). Eliminacje odbędą się w dniach 12, 13 lub 14 marca 2018 r. w miejscu i dniu ustalonym przez koordynatorów eliminacji wojewódzkich. Gala Finałowa odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej.

Nagrodą główną dla wszystkich finalistów – uczestników Gali Finałowej oraz ich opiekunów będzie wyjazd do Niemiec do „Miejsca Przestrogi i Pamięci Ravensbrück” w terminie 18-21 maja 2018 r.

PROPONOWANE MATERIAŁY DO WYKORZYSTANIA:

1. Wiersze obozowe, materiały o KL Ravensbrück, więźniarkach, twórczości obozowej dostępne na stronie http://tajchert.w.interia.pl
  2. D. Brzosko-Mędryk D, Mury w Ravensbrück, MAW 1979
  3. G. Chrostowska, Jakby minęło już wszystko, oprac. A. L. Gzella, Lublin 2002. (wybór poezji i biografia poetki)
  4. Hitlerowskie więzienie na Zamku w Lublinie 1939–1944, red. Z. Mańkowski, Lublin 1988
  5. W. Kiedrzyńska, Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny, Warszawa 1965
  6. W. Kiedrzyńska, I. Pannenkowa, E. Sulińska, Ravensbrück. Wiersze obozowe. Wciąż stoję w ogniu, Warszawa 1961
  7. Z. Leszczyńska, J. Kiełboń, Grypsy z Zamku Lubelskiego 1939–1944, Lublin 1991
  8. W. Półtawska, I boję się snówStare rachunkiRekolekcje beskidzkie.
  9. K. Lanckorońska, Wspomnienia wojenne, Znak 2001
  10.  K. Smoleń, „Aby świat się dowiedział…” Nielegalne dokumenty z obozów Ravensbrück, Oświęcim 1980
  11. U. Wińska, Zwyciężyły wartości. Wspomnienia z Ravensbrück, Gdańsk 1985
  12. U. Wińska, Więzi. Losy więźniarek z Ravensbrück, Gdańsk 1992
  13. M. Rutkowska-Kurcyusz, Kamyki Dawida
  14. Inne opracowania dotyczące tematyki konkursu.

ORGANIZATORZY ELIMINACJI WOJEWÓDZKICH:

Karta Zgloszenia