10 maja 2022

I Edycja Ogólnopolskiego Konkursu Konstrukcyjnego – Fizyka w ruchu.

Instytut Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk serdecznie zaprasza na pierwszą edycję konkursu konstrukcyjnego skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych. Główną ideą projektu jest przedstawienie zagadnień fizycznych, zawartych w podstawie programowej sposób niekonwencjonalny, ciekawy, a zarazem bardzo praktyczny. Zdobyta wiedza z fizyki, smykałka techniczna oraz ogromne pokłady pomysłowości i kreatywności pozwolą uczniom zaprojektować i zbudować pojazdy napędzane… pułapką na myszy!

Wyzwanie konstrukcyjne w pierwszej edycji polega właśnie na skonstruowaniu pojazdu napędzanego pułapką na myszy. Taki pojazd może pokonać od kilku do kilkunastu metrów – a w przypadku, kiedy liczy się czas przejazdu to zagadnienie optymalizacji stwarza doskonałe pole do kreatywnej współpracy i rywalizacji jednocześnie. Dopiero połączenie teorii i praktyki oraz połączenie ze sobą kilku działów fizyki pozwoli całościowo docenić wartość nauki.

Zgłoszenia do I edycji konkursu będą przyjmowane do 22 maja 2022 roku.

Finał konkursu odbędzie się 10 czerwca 2022 roku w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN i połączony zostanie ze zwiedzaniem naszego ośrodka naukowego oraz wysłuchaniu kilku przygotowanych specjalnie dla uczestników konkursu wykładów popularnonaukowych, nawiązujących do badań prowadzonych bezpośrednio w Instytucie. W tym celu wykorzystamy nasze doświadczenie zdobyte podczas projektu Fizyka Warta Poznania. Udział w wykładach pozwoli na jeszcze większy kontakt uczniów z nauką, co może być dla nich wartościowym doświadczeniem.

Projekt jest finansowany z środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, a w śród partnerów projektu jest MENSA Polska.

Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie:

www.konkurs-konstrukcyjny.pl