29 grudnia 2021

Film „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919″

Dyrektorzy szkół, Nauczyciele historii

Sejm RP ustanowił 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Chcąc przypomnieć Polakom, jak ważne było to wydarzenie, poznańscy twórcy, dokumentaliści, w minionym roku zrealizowali pełnometrażowy film dokumentalny „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919″. Jego premiera kinowa odbędzie się 19 listopada 2021r.

Film przedstawia wspaniałą historię walki o polskość. Ukazuje jak Wielkopolanie i mieszkańcy Kujaw, Pałuk, Krajny oraz wielu miejscowości województwa lubuskiego wywalczyli sobie wolność. Wiedza o tym pierwszym zwycięskim powstaniu jest znikoma, dlatego twórcy pragną dotrzeć z nią do jak największej rzeszy młodych ludzi. Powstanie Wielkopolskie stanowiło zwieńczenie 125 lat oporu wobec germanizacji, pielęgnowania narodowej tożsamości i nadziei na odzyskanie własnego państwa.

W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathe. To zdjęcia pokazujące jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. Widzowie będą też mogli zobaczyć unikatowe obrazy z pierwszej wojny światowej, pochodzące z muzeum w Waszyngtonie, czy materiały filmowe i ikonograficzne Polskiej Filmoteki Narodowej. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników Powstania. Prezentowane są wspomnienia żołnierza I Wojny Światowej i uczestnika Powstania Arkadego Fiedlera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, skautki Sławy Budaszówny i uczestnika Powstania Jana Kąkolewskiego.

Film to wiele epizodów opisujących przebieg Powstania. Archiwalia, przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w tym zbiorowymi, które postały dzięki zaangażowaniu setek mieszkańców Poznania. Ikonografia potraktowana została nowocześnie – animacje dodają współczesnego ducha starym fotografiom i pocztówkom, nie zmieniając przy tym ich wartości.

Zainteresowane szkoły (uczniowie klas 7-8 oraz szkół średnich) będą mogły zamawiać seanse bezpośrednio w kinach lub przez dystrybutora. Kontakt: Paweł Zabel, tel. 601 700 688.