18 października 2016

Do dyrektorów szkół podstawowych Program poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego województwa lubuskiego na lata 2016-2025

Mimo prawnego uregulowania spraw brd, podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach postępuje bardzo wolno – w szczególności liczba osób zabitych w wypadkach drogowych sytuuje Polskę na ostatnich miejscach statystyk wśród 28 krajów UE. W tej sytuacji niezbędne jest podejmowanie kolejnych działań, pozwalających na poprawę tej niekorzystnej sytuacji, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków. Zgodnie z rekomendacją Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opracowano Program Poprawy brd w województwie lubuskim. Jego celem jest dążenie do realizacji „Wizji Zero” zorientowane na redukcję liczby zabitych i ciężko rannych do zera. Program opracowano z inicjatywy Wojewódzkiej Rrady BRD, której Lubuski Kurator Oświaty jest członkiem.

Przyczyną wypadków powodowanych przez kierujących jest niedostateczna edukacja, brawura, zmęczenie i rozproszenie uwagi, a także jazda pod wpływem alkoholu. Wszystkie te czynniki mają wspólny mianownik, którym jest edukacja i świadomość.

Wykaz zadań przewidzianych do realizacji przez szkoły znajdą Państwo w załączniku nr 2 na stronie 102 w pozycjach 26 i 27 oraz pośrednio 36 – 39.

Proszę Państwa dyrektorów o kształtowanie w procesie edukacji postaw zachęcających do bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń o których mowa na stronie 53 programu, tj.:

7.2.Człowiek jako sprawca, identyfikacja czynników zagrożenia

Do najczęstszych błędów popełnianych przez kierujących należą:
– nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu – 27 %
– niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 26 %
– niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 8 %
– nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – 7 %
– nieprawidłowe wyprzedzanie – 5 %

Najczęstszą przyczyną wypadku z winy pieszego jest:
– wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem – 56 %
– wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody – 12 %
– przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym – 11 %

Informacje dotyczące wskaźników ewalacyjnych programu zajndą Państwo na stronie 77 w Tabeli 10. Zestawienie podstawowych wskaźników monitorowania Lubuskiego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Lubuski Program Realizacyjny 2016-2017

Dołączam również prezentacje przedstawiane na posiedzeniu LR BRD w dniu 19.01.2017 (Komenda Wojewódzka Policji WRD – Wiesław Widecki, Uniwersytet Zielonogórski – Józef Włosek).

Prezentacja KWP Rada – za  2016

Prezentacja Rada UZ Warunki real LPBRD